TRYGGA KÖP MED PRISGARANTI I 30 DAGAR
4.2 / 5 TRUSTPILOT
NYA KUNDER FÅR 200 KR I RABATT

Droppbevattningssystem GreenLine EcoAqua S24

1 661 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Tillfälligt slut
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Droppbevattningssystem GreenLine EcoAqua S24 är ett unikt bevattningssystem som drivs av solenergi och anpassar bevattningen efter väderförhållande och säsong. Systemet vattnar lite och ofta för att hålla jorden ständigt fuktig. Metoden förbrukar upp till 90% mindre vatten än vid användning av slang. Den har en praktisk LCD-display som visar inställningar och 24 droppmunstycken som anpassas efter just dina krukor och rabatter. Enkel installation för anslutning till vattenbehållare.
Varumärke
GreenLine

Beskrivning

Droppbevattningssystem GreenLine EcoAqua S24 är ett unikt bevattningssystem som drivs av solenergi och anpassar bevattningen efter väderförhållande och säsong. Systemet vattnar lite och ofta för att hålla jorden ständigt fuktig. Metoden förbrukar upp till 90% mindre vatten än vid användning av slang. Den har en praktisk LCD-display som visar inställningar och 24 droppmunstycken som anpassas efter just dina krukor och rabatter. Enkel installation för anslutning till vattenbehållare.
Medföljande delar
- Solcellsdriven IDC-enhet
- 24 st droppmunstycken
- 24 st slanghållare
- 24 st T-kopplingar
- 30 m slang

Recensioner

Mikael HVerifierad köpare
för 2 år sedan

Droppmunstyckena passar inte till droppslangen, sitter inte fast och läcker, vilket resulterar i att inget vatten går ut i droppslangen. Fick ett Mail för ett quickfix men ändå väldigt dåligt

Adam DVerifierad köpare
för 2 år sedan

Det krävs mycket arbete för att bygga ihop systemet efter instruktionerna på hemsidan. När detta är gjort fungerar det bra - i några veckor. Jag har haft följande problem med systemet: 1. Droppslangar och de nya droppmunstyckena är inte anpassade till varandra vilket orsakar läckage och ojämn bevattning. Kundtjänst föreslog att trycka in matarslang i ändarna på droppslangarna vilket löste problemet (kräver starka nypor och *mycket* tålamod för att lyckas). 2. Efter några veckor töjs droppslangarna ut, vilket leder till läckage även vid de äldre droppmunstyckena (som från början klarat av att hålla tätt). Detta går att lösa på samma sätt som ovanstående. 3. Efter några veckor har mina droppslangar satt igen nästan helt så att de inte längre släpper igenom vatten. Det syns en och annan fuktig fläck på vissa av slangarna efter att pumpen varit igång men vissa slangar är helt torra. Jag har hört av mig till tillverkaren om detta men inväntar svar. 4. Det verkar finnas två modeller av pumpen. Den äldre modellen låter högt(!). Jag har haft mina pumpar ca 30 m från huset och det surrar högt även på uteplatsen vid huset. Pumpen som låter högst orkar jag inte vara nära när den är på. Den nyare modellen har en tystare pump som inte stör när jag sitter på uteplatsen. Viktigt att ha i åtanke för den som planerar att ha sin pump på balkongen då det kan störa grannar.

+ Håller jämn bevattning när allt fungerar som det ska.
- Kräver mycket jobb att installera och börjar krångla redan efter några veckor.
ThomasVerifierad köpare
för 2 år sedan

Munstyckena är inte justerbara och ger inte lika mycket vatten. Detta gör att vissa växter får för mycket vatten för att de andra inte skall torka. Annars fungerar det som det skall.

YLiVerifierad köpare
för 2 år sedan

Dålig instruktion på hur de nya droppmunstyckena skulle monteras.

+ Solcellsstyrningen
- Tar tid att tima in bevattning så att det blir lagom mycket vatten överallt

Egenskaper

VarumärkeGreenLine
Art.Nr.76183
FärgSvart
ProdukttypDroppbevattningssystem
Djup100 mm
Höjd250 mm
Vikt1 kg
Bredd240 mm
EAN-nr7350007337337