


Prydnadsbuske Amerikansk Kryp-En Omnia GardenAndorra Compact1-pack
521 kr
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)

Andorra Compact
1-pack 521 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Beskrivning
Amerikansk kryp-en ‘Andorra Compact’ är en lågväxande, tät och dekorativ barrväxt som skapar ett vackert grönt täcke i trädgården. På vintern får barren en vacker purpurröd till rödbrun ton som ger extra färg och kontrast. Mycket tålig och lättskött.
Juniperus horizontalis ‘Andorra Compact’, även kallad amerikansk kryp-en, är en låg, krypande barrväxt med symmetriskt växtsätt som bildar ett tätt, mattliknande täcke. Under sommaren har den friskt gröna barr som på vintern skiftar till en vacker rödbrun-violett ton, vilket ger färg och struktur året om. Sorten är idealisk som marktäckare i slänter, stenpartier, rabatter eller hängande över murar.
‘Andorra Compact’ är mycket tålig och lättskött. Den trivs bäst i soliga lägen och har anspråkslösa jordkrav – klarar torra till fuktiga jordar och även lätt skugga. Tål mycket näringsfattiga jordar och är ett perfekt val för dig som vill ha en dekorativ och hållbar marktäckande växt med minimal skötsel.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, lågväxande, kompakt, tålig, lättskött
- Användnings område: marktäckare, stenparti, slänter, kantväxt, kruka, kyrkogård
- Växtsätt: krypande, mattbildande, tät, bredare än hög
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: anspråkslösa jordkrav
‘Andorra Compact’ är mycket tålig och lättskött. Den trivs bäst i soliga lägen och har anspråkslösa jordkrav – klarar torra till fuktiga jordar och även lätt skugga. Tål mycket näringsfattiga jordar och är ett perfekt val för dig som vill ha en dekorativ och hållbar marktäckande växt med minimal skötsel.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, lågväxande, kompakt, tålig, lättskött
- Användnings område: marktäckare, stenparti, slänter, kantväxt, kruka, kyrkogård
- Växtsätt: krypande, mattbildande, tät, bredare än hög
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: anspråkslösa jordkrav
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | 101420 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Färg | Grön |
| Produkttyp | Barrväxt |
| Läge | Sol |
| Fullvuxen Höjd | 0,4-0,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,2-1,5 m |
| Uppskattad leveransbredd | 30-40 |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Jordmån | Näringsrik och fuktig jord |
| Zon | 1-4 |
| Nyans | Grön |
| Latinskt Namn | Juniperus horizontalis 'Andorra Compact' |
