Klätterväxt Klätterhortensia Omnia Garden 30-40 cm3 st/frp
FRI FRAKT
981 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Antal (st/frp):
3 st/frp

30-40 cm
3 st/frp
981 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Stora dekorativa flata blomsterklasar. Blommorna är vita och sitter tätt samlade, blommar i juni och juli. Den har ett klättrande växtsätt och förgrenar sig gärna över ytor och fasader. Bladverket är grönt och frodigt men tar ett par år för att utveckla sig.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Stora dekorativa flata blomsterklasar. Blommorna är vita och sitter tätt samlade, blommar i juni och juli. Den har ett klättrande växtsätt och förgrenar sig gärna över ytor och fasader. Bladverket är grönt och frodigt men tar ett par år för att utveckla sig.
Den trivs i soliga och halvskuggiga lägen och planteras i näringsrik mullrik och väldränerad jord. Kan gallras på sen höst eller tidig vår.
Leveransstorlek: 30-40 cm hög
Storlek fullvuxen: 4-7 m hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveransstorlek: 30-40 cm hög
Storlek fullvuxen: 4-7 m hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
HervinVerifierad köpare
för 2 år sedanKvaliten var mycket bra
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23970-3 |
| Antal (st/frp) | 3 st/frp |
| Leveranshöjd | 30-40 cm |
| Produkttyp | Hortensia |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 4-7 m |
| Latinskt Namn | Hydrangea Anomala Ssp Petiolaris |
| Färg Lövverk | Grön |
| Blomningstid | Juni-Juli |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Näringsrik/Mullrik |
| Zon | 1-4 |
