


Klätterväxt Klättervildvin Omnia Garden40-60 cm3 st/frp
4 recensioner
FRI FRAKT
739 kr 839 kr
Spara 12 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)

40-60 cm
3 st/frp 739 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Klättervildvin är en snabbväxande klätterväxt. Dess klättrande växtsätt gör att den kan slingra sig upp längs stöd som murar, träd eller staket. Växten har stora, femdelade flikiga blad som bildar ett tätt och frodigt bladverk. Under sommaren är bladen gröna eller mörkgröna och under hösten övergår de i fantastiska röda nyanser, vilket ger en imponerande färgskala.
Varumärke
Beskrivning
Klättervildvin är en snabbväxande klätterväxt. Dess klättrande växtsätt gör att den kan slingra sig upp längs stöd som murar, träd eller staket. Växten har stora, femdelade flikiga blad som bildar ett tätt och frodigt bladverk. Under sommaren är bladen gröna eller mörkgröna och under hösten övergår de i fantastiska röda nyanser, vilket ger en imponerande färgskala.
Klättervildvin trivs i olika lägen, men föredrar helst näringsrik och väldränerad jord. Detta är en vacker och tålig prydnadsväxt i trädgården.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | GTG24045-3 |
| Antal (st/frp) | 3 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Klättervildvin |
| Färg Blomning | Röd |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 4-5 m |
| Jordmån | Utan krav |
| Zon | 1-5 |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Parthenocissus Quinquefolia |