Klätterväxt Ljusvioletta Viticella Klematis Omnia Garden 40-60 cm1 st/frp
FRI FRAKT
Rek. pris 381 kr
359 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Antal (st/frp):
1 st/frp

40-60 cm
1 st/frp
359 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Blommar juni-september med vackra rosenröda blommor och dekorativa grönvita ståndare. Starkt växande och slingrande sort med ett frodigt och grön bladverk. Passar utmärkt att låta klättra på spaljé, mur eller träd. Blir ca 3-4 meter hög.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Blommar juni-september med vackra rosenröda blommor och dekorativa grönvita ståndare. Starkt växande och slingrande sort med ett frodigt och grön bladverk. Passar utmärkt att låta klättra på spaljé, mur eller träd. Blir ca 3-4 meter hög.
Placeras bäst i soliga till halvskuggiga lägen, gärna näringsrik och väldränerad jord. Gödsla med fullgödselmedel, tillsätta benmjöl är även en rekommendation för bättre utveckling. Den blommar på årsskotten så beskär på vårvintern, endast en liten bit i från markytan för bästa utveckling. Skydda gärna rotstammen, då den är extra känslig där.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG23750 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Klematis |
| Färg Blomning | Röd |
| Läge | Sol/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 3-4 m |
| Latinskt Namn | Clematis (Viticella-Gruppen) 'Madame Julia Correvon' |
| Färg Lövverk | Grön |
| Blomningstid | Juni-September |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Fuktig jord |
| Zon | 1-4 |

