


Klätterväxt Vildkaprifol Omnia GardenLonicera Periclymenum "Serotina" 40-60 cm1 st/frp
1 recension
FRI FRAKT
Rek. pris 359 kr
!
319 kr
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)

Lonicera Periclymenum "Serotina" 40-60 cm
1 st/frp 319 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Beskrivning
Slingrande och klättrande med ett grönt bladverk. Dekorativt inslag att placera i spaljé eller pergola, blir 3-5 meter hög. Får underbart doftande blommor i juni och juli. Blommorna är skiftande i rödrosa aningen trumpetformade och sitter i små klasar.
Kan placeras i soliga och halvskuggiga lägen gärna i mullrik, näringsrik och fuktig jord. På vårvintern kan gamla grenar gallras bort på olika nivåer.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveransstorlek: 40-60 cm hög
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Här ser du vad andra kunder tycker, recensionerna kommer uteslutande från kunder som köpt varan av oss. Vi visar alla produktomdömen, oavsett betyg, för att hjälpa dig att välja rätt produkt.
Eva S
Verifierad köpare
för 6 år sedan
Bra packat o fina växter. Nu vill jag bara att dom växer på sig fort:)
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | GTG24035 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Leveranshöjd | 40-60 cm |
| Produkttyp | Kaprifol |
| Färg Blomning | Röd |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 7 m |
| Färg Lövverk | Grön |
| Blomningstid | Juli-September |
| Krukstorlek | 14-16 cm |
| Jordmån | Utan krav |
| Zon | 1-6 |
| Latinskt Namn | Lonicera periclymenum "Serotina" |
