


Buske Buxbom Omnia GardenFormklippt Klot1 st/frp, krukstorlek: 28 cm
FRI FRAKT
949 kr1 089 kr
Spara 13 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)
Fullvuxen Höjd

Formklippt Klot
1 st/frp, krukstorlek: 28 cm 949 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Vintergrön med mörkgrönt bladverk. Kommer formklippt som klot i storleken 25-30 cm. Passar som solitär i stenläggningar eller i grupp.
Buxbum är med sitt täta växtsätt den perfekta busken för formklippning. Klot, kuber eller pyramider - här är det bara fantasin som sätter gränser. Buxbom är vintergrön med mörkgrönt bladverk. Den tål kraftig beskärning på vår/vinter och bör ansas 1-2 gånger i växtsäsongen. Ansning bör ske en molnig dag för att slippa brännskador i klippytorna. Skydda den gärna från sol några dagar efter ansning.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | GTG20281 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Produkttyp | Buxbom |
| Läge | Sol/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 80-1,2 m |
| Fullvuxen Bredd | 80-1,2 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Krukstorlek | 28 cm |
| Kvalitet | Klippt 25-30 cm |
| Zon | 1-3 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 25-30 cm |
| Latinskt Namn | Buxus sempervirens |
