Prydnadsbuske Lagerhägg Omnia Garden Prunus laurocerasus Etna (Anbri)3 st/frp
FRI FRAKT
Rek. pris 1 414 kr
1 329 kr
1 179 krSpara 11 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Antal (st/frp):
3 st/frp

Prunus laurocerasus Etna (Anbri)
3 st/frp
1 179 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Vackert bladverk. Vintergrön med ett kompakt växtsätt. Vita blommor maj-juni. Kräver att planteras i skyddat läge. Relativt tålig.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Vackert bladverk. Vintergrön med ett kompakt växtsätt. Vita blommor maj-juni. Kräver att planteras i skyddat läge. Relativt tålig.
Etna är en vacker vintergrön mycket tålig lagerhägg. Växtsättet är kompakt och bladverket är mörkgrönt något glansigt. Höjd 1,5-2,5 meter. Blommar med vita blommor i klasar, i maj-juni. Bladen i skottspetsarna är dekorativt rödbruna. Trivs i mullrik, väldränerad och kalkrik jord och behöver planteras i ett skyddat läge för att inte skadas av tjältorka. Halvskugga till skugga. Beskärning sker på våren.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG21625-3 |
| Antal (st/frp) | 3 st/frp |
| Leveranshöjd | 30-50 cm |
| Produkttyp | Hägg |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1,5-2 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Latinskt Namn | Prunus laurocerasus ETNA ('Anbri') |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 40-50 cm |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Krukstorlek | 17-23 cm |
| Beskärning | Mars-April |
| Kvalitet | Höjd 40-50 cm |
| Zon | 1-2 |
