Prydnadsbuske Omnia Garden Buxbom1 st/frp
FRI FRAKT
392 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Antal (st/frp):
1 st/frp

Buxbom
1 st/frp
392 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Vintergrön med mörkgrönt bladverk. Lämplig till figurklippning. Solitär i stenläggningar eller som häck.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Vintergrön med mörkgrönt bladverk. Lämplig till figurklippning. Solitär i stenläggningar eller som häck.
Buxbum är med sitt täta växtsätt den perfekta busken för formklippning. Klot, kuber eller pyramider, här är det bara fantasin som sätter gränser. Buxbom är vintergrön med mörkgrönt bladverk. Den tål kraftigbeskärning på vårvinter och bör ansas 1-2 gånger i växtsäsongen. Ansning bör ske en molnig dag för att slippa brännskador i klippytorna. Skydda den gärna från sol några dagar efter ansning.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG20265 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Produkttyp | Buxbom |
| Läge | Sol/Skugga |
| Fullvuxen Höjd | 1-2 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-3 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Latinskt Namn | Buxus Sempervirens |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-40 cm |
| Krukstorlek | 14-20 cm |
| Kvalitet | Höjd 30-40 cm |
| Zon | 1-3 |


