
Prydnadsbuske Omnia GardenJapansk Järnek Dark Green1 st/frp
1 recension
FRI FRAKT
349 kr 404 kr
Spara 14 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)

Japansk Järnek Dark Green
1 st/frp 349 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Vintergrön utbrett växande buske som är snabbväxande och härdig. Buxbomslika blad. Kan med fördel formklippas. Planteras i näringsrik och väldränerad jord.
Vintergrön utbrettväxande tät buske. Snabbväxande och härdig och blir ca 1-2 meter i höjd. Bladen är mörkgröna och buxbomliknande. Bildar svarta dekorativa bär på hösten. Kan med fördel formklippas som solitär eller i grupp. Trivs vindskyddat sol-skugga. Planteras med födel i näringsrik och väldränerad jord. Beskärning sker i april och aug plocka då bara bort skadade, korsande och inåtväxande grenar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Dokument
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | GTG21110 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Produkttyp | Järnek |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 0,8-1,2 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,8 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-30 cm |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Höjd 20-40 cm |
| Zon | 1-3 |
| Latinskt Namn | Ilex crenata DARK GREEN ('Icoprins11') |
