Prydnadsbuske Omnia Garden Perovskia3 st/frp
FRI FRAKT
1 010 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Antal (st/frp):
3 st/frp

Perovskia
3 st/frp
1 010 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Halvbuske uträttväxande, aningen spretigt växtsätt som även går under namnet Himmelspira. Dekorativa lavendelblå blommor i augusti-september. Utmärkt rabattväxt i soliga lägen. Torktålig och lättskött. Gärna kalkrik jord.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Halvbuske uträttväxande, aningen spretigt växtsätt som även går under namnet Himmelspira. Dekorativa lavendelblå blommor i augusti-september. Utmärkt rabattväxt i soliga lägen. Torktålig och lättskött. Gärna kalkrik jord.
Är en utbrettväxande halvbuske med dekorativa lavendelblå småblommor och silvergröna aromatiska blad. Blommorna sitter samlade i små knippen längs med stammen och hela busken är något luden. Blommar aug-sept. Blir ca 1meter hög och 0,4-0,5meterbrad vilket gör att den passar utmärk i rabatter. Den kräver dock en väldränerad jord, gärna kalkrik. Trivs bäst i soliga och varma lägen, torktålig och lättskött. Beskärs hårt på våren. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Eva BVerifierad köpare
för 4 år sedanJättebra! Har tagit sig så fint
MaryVerifierad köpare
för 5 år sedanMycket fina plantor på en underbar perenn.
+ Stora exemplar, bra förpackning, så STORT TACK!!
- Finns inget negativt.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG21365-3 |
| Antal (st/frp) | 3 st/frp |
| Produkttyp | Perovskia |
| Färg Blomning | Blå |
| Läge | Sol |
| Fullvuxen Höjd | 0,6-2 m |
| Fullvuxen Bredd | 0,4-0,8 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Latinskt Namn | Perovskia 'Blue Spire' |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 20-60 cm |
| Blomningstid | Augusti-September |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-2 |

