


Prydnadsbuske Omnia GardenRosenspirea Karminröd3 st/frp
1 recension
FRI FRAKT
779 kr 886 kr
Spara 12 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)

Rosenspirea Karminröd
3 st/frp 779 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Lättodlad och lättskött. Dekorativ riklig blomning i juli-augusti. Karminröda blommor. Tättväxande aningen rundat växtsätt. Passar i planteringar som solitär eller grupp.
Rosenspirean är en rundväxande tät buske med styva upprätta grenar.Bladen är mörkgröna och avlånga. Blommar rikligt i juli-september med karminröda små blommor. Passar perfekt som friväxande buske, solitär eller som inslag i planteringar. Höjd och bredd 0,5-1 meter.Föredrar humusrika jordar med plantering i sol- halvskugga. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | GTG22045-3 |
| Antal (st/frp) | 3 st/frp |
| Produkttyp | Spirea |
| Färg Blomning | Rosa |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 0,7-1 m |
| Fullvuxen Bredd | 0,8-1 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Uppskattad leveranshöjd | 15-40 cm |
| Blomningstid | Juli-September |
| Zon | 1-5 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Latinskt Namn | Spiraea japonica 'Anthony Waterer' |
