
Prydnadsbuske Omnia GardenSlånaronia1 st/frp
2 recensioner
FRI FRAKT
349 kr 404 kr
Spara 14 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Antal (st/frp)

Slånaronia
1 st/frp 349 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Friväxande 150 cm med vita blommor i maj/juni. Vackert röd höstfärg. Mörkröda bär.
Slånaronia har blanka gröna blad med sprakande röd höstfärg. Riklig blomning i maj/juni med gräddfärgade blommor och svarta bär på hösten. Bären är mycket nyttiga och innehåller rikligt med C-vitamin och antioxidanter. Kan ätas direkt men passar bäst till sylt och saft. Kan även användas som klippt häck men med mindre blomning och fruktsättning. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
|---|---|
| Art.Nr. | GTG20105 |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Produkttyp | Aronia |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 2-3 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2 m |
| Utförande | Krukodlade |
| Färg Lövverk | Grön |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-60 cm |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-6 |
| Latinskt Namn | Aronia × prunifolia 'Elata' |
