Järntillskott Tergent FerroGent Powder Järnsulfat för Gräsmatta & Odling, 10kg

FerroGent Powder Järnsulfat för Gräsmatta & Odling, 10kg

Beskrivning
Gör så här
För effektiv behandling av grönytor lös FerroGent i vatten och sprid lösningen med hjälp av en vattenkanna med tillhörande spriddarramp eller stril. Vid spridning i fast form blanda gärna ut med lika delar sand och använd om möjligt spridarvagn.
Dosering
Lös 1 dl FerroGent Powder i 10 liter varmt vatten (Låt lösningen svalna helt innan applicering). 1 liter lösning per 3-4 m². Vid spridning i fast form sprid 2-3 dl FerroGent Powder per 15 m².
Blå hortensior: 30 g per planta.
Rosbuskar: 15-20 g per planta, sprid från stam och minst 20 cm ut.
Övrig användning samt dosering, se gällande branschpraxis.
Observera: Undvik att få järnsulfat på stenplattor, prydnadssten, trädäck, utemöbler, kläder och liknande, då dessa kan missfärgas. Vid ev. missfärgningar använd oxalsyra vid borttagning. Vistas ej på nyligen behandlade ytor.
Fördelar: Järntillskott Tergent FerroGent Powder Järnsulfat för Gräsmatta & Odling, 10kg
- Stärker och gör gräset grönare
- Motståndskraftig mot sjukdomar
- Förebygger och korrigerar järnbrist
Recensioner
Förr om åren smälte det lätt.nu är det helt kass!
Leveransen kom som den skulle, produkten gör vad den skall, men beskrivningen Powder (Pulver) stämmer inte överens med vad som levererats. Innehållet i påse som det står Powder på innehåller små granulatkulor, som först måste lösas upp innan man kan, som jag tänkte, vattna ut dem. Detta måste dessutom göras i varm vatten för att bli effektivt. Tidigare varianter har varit i pulverform, vilket då varit mycket enklare att blanda upp och vattna ut. Vänligen ändra namnet så att det inte heter Powder =missvisande!
Jag har använt den här produkten tidigare och har varit nöjd med resultatet. Tyvärr blev denna produkt en besvikelse med det nya receptet. Tidigare räckte det med att blanda 1 dl i ljummet vatten i ca en halv minut, och då var pulvret upplöst i vattnet. Nu blev det istället klumpar i botten på vattenkannan. Fick blanda i hink istället i ca 15 minuter för att få pulvret att lösa sig. Helt orimligt när man ska gå över 1000 kvm gräsmatta. Vad är det för skillnad med det nya receptet som gör denna produkt värdelös
Ser ut att vara effektiv
Själva produkten fungerar så som den ska men det tog lite tid att lösa den i vatten. När jag blandade medlet i kannan så rörde jag för lite varpå jag fick en "cementklump" på botten men det gick bättre och bättre efter första blandningen. Och man ska inte söla för mycket, var noggrann.
Egenskaper
| Varumärke | Tergent |
| Art.Nr. | 3000038256 |
| Produkttyp | Järntillskott |
| Vikt | 10 kg |
| Tillverkarens Art.Nr. | TAB154 |
| EAN-nr | 7331908001053 |
