TRYGGA KÖP MED PRISGARANTI I 30 DAGAR
4.2 / 5 TRUSTPILOT
NYA KUNDER FÅR 200 KR I RABATT
18/3 - Einhell BPK

Snöslunga Einhell GE-ST 36/40 Li E-Solo 36 Volt Sladdlös exkl. Batteri och Laddare

BATTERI PÅ KÖPET

2 805 kr
30 dagars prisgaranti
Batteri
BatteriBatteri Einhell 4,0 Ah & Laddare
506 kr
Övriga Tillval
Övriga TillvalIsfritt Everbrand Eco 12,5 L
499 kr
Laddare
LaddareLaddare Einhell Power X-Fastcharger 4A
380 kr
Snöslunga Einhell GE-ST 36/40 Li E-Solo 36 Volt Sladdlös exkl. Batteri och Laddare

GE-ST 36/40 Li E-Solo 36 Volt Sladdlös exkl. Batteri och Laddare

2 805 kr
Förväntas åter i lager 2026-09-04
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 99 kr
Snöslungan GE-ST 36/40 Li E-Solo från Einhell är till stor hjälp på vintern när du ska röja snö på gården eller på gångbroar. Den ingår i Power X-Change-familjen och har kraftfull TWIN PACK-teknologi och drivs av en borstlös motor, vilket gör snöröjningen till en barnlek.
Varumärke
Einhell

Beskrivning

Snöslungan GE-ST 36/40 Li E-Solo från Einhell är till stor hjälp på vintern när du ska röja snö på gården eller på gångbroar. Den ingår i Power X-Change-familjen och har kraftfull TWIN PACK-teknologi och drivs av en borstlös motor, vilket gör snöröjningen till en barnlek.
Ingår i Power X-Change-familjen där batterierna passar över 200 olika maskiner. Snöslungan använder 2x 18 V-batterier på 4,0 Ah eller mer. Du får med Power X-Change serien en kontinuerlig trådlös drift tack vare utbytbart och högpresterande batteri.

Den borstlösa motorn ger mer kraft och längre gångtid än en vanlig motor med kolborstar, hastighetsstyrningen gör att den sladdlösa snöslungan kan anpassas till snötypen. Snöutkastets riktning kan enkelt ställas åt vänster, höger eller rakt fram. Det extra handtaget möjliggör bekväm tvåhandsbetjäning och stabil styrning, och den sladdlösa snöslungan står av sig själv, vilket är skonsamt för maskinen. En annan säkerhetsanordning är 2-punkts-säkerhetsbrytaren.

Med det integrerade bärhandtaget är den trådlösa snöslungan lätt att transportera. Batterilocket med praktiskt magnetlås skyddar batterierna mot snö och fukt under drift. 2x 18 Volt Power X-Change-batterier krävs för drift, för optimala resultat rekommenderas 4,0 Ah-batterier eller större.

Information
- Max. snödjup: 20 cm
- Max. arbetsbredd: 40 cm
- Max. utkastningsavstånd: 6 meter

Recensioner

AnnyVerifierad köpare
för 3 månader sedan

Exakt det som behövdes

KjellVerifierad köpare
för 3 månader sedan

Har nu 4 maskiner med samma batteri. Det är den egentliga orsaken till köpet, men också att de 3 tidigare maskinerna har varit till belåtenhet.

Klas Verifierad köpare
för 3 månader sedan

Lite framtung, funkar nog bäst på asfalt eller plattor. Har endast kört lätt snö men tror att den nog klarar en del blötsnö. Tror inte plastbladet/skruven klarar för mycket isbitar. Står dåligt själv utan stöd.

Jörgen SVerifierad köpare
för 3 månader sedan

Funkar utmärkt på vår infart

+ Stark
Evert EVerifierad köpare
för 5 månader sedan

Hej Slungan är lite för tung med alla batterier. Manöver armens infärstning vill börja lossna så man blir tvungen att dra åt fästskruven med jämna mellan rum. Så jag tvivlar på att el kontakten mellan manöverarmen och motordelen kommer att hålla. Slungfunktionen 'är utmärkt och de är allt MVH Evert E

Ulf SVerifierad köpare
för 5 månader sedan

Bra funktion Lite tung

Egenskaper

VarumärkeEinhell
Art.Nr.3417011
SlungtypEnstegs
Arbetsbredd40 cm
ElstartJa
DriftkällaBatteri
HandvärmareNej
TypSnöslunga
VersionUtan batteri och laddare
Batterikapacitet4 Ah
Spänning18 V
Vikt6,41 kg
EAN-nr4006825659979