Snöslunga STIGA ST 5262 P
FRI FRAKT
19 990 kr
30 dagars prisgaranti
Övriga TillvalIsfritt Everbrand Eco 12,5 L
499 kr
ST 5262 P
19 990 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

ST 5262 P är en tillförlitlig och robust tvåstegsslunga från STIGA som kan röja undan snö upp till 50 cm djupt på medelstora till stora ytor som uppfart, trottoarer och parkeringsplatser. De vändbara släpskorna och 14 tum Snow Hog-hjulen ger optimalt grepp med 8 växlar (6 framåt/2 bakåt).
Varumärke
STIGABeskrivning
ST 5262 P är en tillförlitlig och robust tvåstegsslunga från STIGA som kan röja undan snö upp till 50 cm djupt på medelstora till stora ytor som uppfart, trottoarer och parkeringsplatser. De vändbara släpskorna och 14 tum Snow Hog-hjulen ger optimalt grepp med 8 växlar (6 framåt/2 bakåt).
Snöslungan drivs av en stark STIGA WS 250-motor med 252 cc, en 62 cm snöskruv för att hantera alla typer snö och en kastlängd på upp till till 10 meter. Med Easy-Turn-tekniken frigörs differentialspärren automatiskt vilket gör ST 5262 P smidig att manövrera, medan LED-strålkastare, ett uppvärmt handtag och 230 V el-start gör maskinen användbar även under de mest krävande förhållandena. Kontrollerna kan alla manövreras enkelt från kontrollpanelen.
Information
- Hjulstorlek: 14”x5.00-6 Snow Hog
- Höjd inmatningshus: 51 cm
Information
- Hjulstorlek: 14”x5.00-6 Snow Hog
- Höjd inmatningshus: 51 cm
Recensioner
Göran SVerifierad köpare
för 2 månader sedanEn stark och potent maskin som levererar den kapacitet jag behöver
Egenskaper
| Varumärke | STIGA |
| Art.Nr. | 2S2624511/ST1 |
| Slungtyp | Tvåstegs |
| Färg | Gul/Svart |
| Cylindervolym | 252 cc |
| Elstart | Ja |
| Motoreffekt | 5200 W |
| Motortillverkare | Stiga |
| Motornamn | WS 250 |
| Höjd | 1130 mm |
| Längd | 1440 mm |
| Driftkälla | Bensin |
| Antal Växlar | 6 framåt + 2 bakåt |
| Varvtal | 3600 v/min |
| Tankvolym | 3,2 l |
| Växling | Friktionshjul |
| Vikt | 95 kg |
| Bredd | 660 mm |
| Arbetsbredd | 62 cm |
| Produkttyp | Snöslunga |
| Handvärmare | Ja |
| Höjd | 51 cm |
| EAN-nr | 8008984838734 |



