
Hammock Eden Wood Mellby 3-sits UtomhusVit
Topptestad
FRI FRAKT
6 350 kr
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Färg:
Vit

Mellby 3-sits Utomhus
Vit
6 350 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Hammock Mellby 3-sits är tillverkad i Eden Woord fabrik i Skåne. Virket är FSC-certifierad kärnfuru från Norrland. Mellby har en bakre bom som ger väldigt fin stabilitet. Observera att hammocktak ej medföljer och behöver köpas till.
Varumärke
Eden WoodBeskrivning
Hammock Mellby 3-sits är tillverkad i Eden Woord fabrik i Skåne. Virket är FSC-certifierad kärnfuru från Norrland. Mellby har en bakre bom som ger väldigt fin stabilitet. Observera att hammocktak ej medföljer och behöver köpas till.
Taket går att ställa in i valfritt läge och armstöden är CNC-frästa i mjuka former. Naturligtvis kan man ställa in höjd och lutning av soffan. Mellby har tillverkats i över 50 år och Eden Wood har verkligen inte tummat på kvalité eller dimensioner. Det är helt enkelt en underbar hammock för sköna stunder i trädgården.
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
FSC är en oberoende, internationell medlemsorganisation som verkar för ett miljöanpassat, socialt ansvarstagande och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar. FSC är en förkortning av Forest Stewardship Council.
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
FSC är en oberoende, internationell medlemsorganisation som verkar för ett miljöanpassat, socialt ansvarstagande och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar. FSC är en förkortning av Forest Stewardship Council.
Recensioner
Jelena PVerifierad köpare
för 1 år sedanFin och stabil. DOCK står ingenstans att tak inte följer med. Sittdynor måste beställas separat så klart. Hamocken och efter att vi beställde separat tak (på en annan sida) kostade mm extra, upp till 8.000.Ringde kundtjänst och pratade men dem verkade vara otåliga och ignorerat saken helt. Väntade i kö 45min,för att prata med dem i 5min. Nöjd med kvalitet av själva hamock men det finns att köpa billigare på annan sida.
+ Stabil
- Inte alla grejer medföljer
Marie JVerifierad köpare
för 1 år sedanSmidig leverans, Bra hammock
Kerstin HVerifierad köpare
för 1 år sedanDet som drar ner betyget är att både av bilden på hammocken och i bruksanvisningen så får man uppfattning av att taket medföljer, men det gör det alltså inte. Förövrigt är jag jättenöjd.
+ stabil
- att man får uppfattning av att tak medföljer
Egenskaper
| Varumärke | Eden Wood |
| Art.Nr. | EW 0953-5 |
| Färg | Vit |
| Material | Furu |
| Dyna ingår | Nej |
| Sitthöjd | 450 mm |
| Ställbar | Ja |
| Topptestad | Ja |
| Höjd | 1580 mm |
| Serie | Mellby |
| Typ | Hammock |
| Bredd | 2100 mm |
| Sittdjup | 500 mm |
| Djup | 1250 mm |
| Rygghöjd | 72 cm |
| Sittbredd | 164,5 cm |
| Antal Sittplatser | 3 |
| EAN-nr | 7393260002765 |


