Klappstol Hillerstorp Torpet
fr.1 549 kr
30 dagars prisgaranti
Välj variant
Tillfälligt slut
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Stol Torpet från Hillerstorp. En svensk klassiker och för många urmodellen för hur en trädgårdsmöbel ska se ut. Stolen går att fälla ihop, för enkel vinterförvaring. Tillverkad i FSC-märkt kärnfuru. Tillverkad i småländska Hillerstorp.
Varumärke
HillerstorpBeskrivning
Stol Torpet från Hillerstorp. En svensk klassiker och för många urmodellen för hur en trädgårdsmöbel ska se ut. Stolen går att fälla ihop, för enkel vinterförvaring. Tillverkad i FSC-märkt kärnfuru. Tillverkad i småländska Hillerstorp.
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
Dokument
Recensioner
BengtVerifierad köpare
för 1 år sedanHelt enligt förväntningarna
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Kollektion | Småland |
| Djup | 600 mm |
| Höjd | 820 mm |
| Längd | 600 mm |
| Material | Furu |
| Dyna ingår | Nej |
| Sittdjup | 410 mm |
| Sitthöjd | 480 mm |
| Sittbredd | 430 mm |
| Serie | Torpet |
| Produkttyp | Stol |
| Vikt | 4,8 kg |
| Bredd | 430 mm |
| Ställbar | Nej |
| Hopfällbar | Ja |
| Färg | Grå, Grön, Oxidröd, Vit |
