Laminatgolv Pergo Classic Plank Natural Honey Oak
Pris/frp 435,66:-
274 kr/m²30 dagars prisgaranti
Tillfälligt slut
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Slitstarka, vackra och miljömässigt förnuftiga golv med 20 års garanti gör Pergo till ett klokt köp ur alla synvinklar. Domestic Extra är ett budget golv anpassat för normalt slitage i hemmiljö. Säljes endast i hela förpackningar.
Varumärke
PergoBeskrivning
Slitstarka, vackra och miljömässigt förnuftiga golv med 20 års garanti gör Pergo till ett klokt köp ur alla synvinklar. Domestic Extra är ett budget golv anpassat för normalt slitage i hemmiljö. Säljes endast i hela förpackningar.
Pergogolv har tre ytskikt för att göra golven riktigt slitstarka. Ytskiktet TitanX™ Advanced med sina extra lager gör golven betydligt tåligare mot slag och fallande föremål än vanliga laminatgolv. Golven har dessutom ett extra skikt av aluminiumoxidpartiklar som gör golvet mer reptåligt än de flesta andra jämförbara laminatgolv. Ytterligare egenskaper är den antistatiska tekniken, bakteriedödande egenskaper för förbättrad hygien utan användning av kemikalier.
Med PerfectFold 3.0, Pergos nya och smarta fogteknik, blir det ännu enklare och snabbare att lägga ett golv. Alla golv från Pergo är miljömärkta med Svanen.
Övrigt
- Reptålighet: Hög
- Fukttålighet: Medium
- Golvklassning 32
- TitanX™ Advanced
- Hygienisk
- Brandklassning: Cfl-s1
- Livstidsgaranti i hemmiljö
Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv. Färgåtergivning av bilder kan variera mellan olika datorer beroende på skärmens inställning.
Med PerfectFold 3.0, Pergos nya och smarta fogteknik, blir det ännu enklare och snabbare att lägga ett golv. Alla golv från Pergo är miljömärkta med Svanen.
Övrigt
- Reptålighet: Hög
- Fukttålighet: Medium
- Golvklassning 32
- TitanX™ Advanced
- Hygienisk
- Brandklassning: Cfl-s1
- Livstidsgaranti i hemmiljö
Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv. Färgåtergivning av bilder kan variera mellan olika datorer beroende på skärmens inställning.
Dokument
Recensioner
Emelie LVerifierad köpare
för 4 år sedanVäldigt nöjd! Lite mörkare än väntat men det gjorde inget var super snyggt!
LarsVerifierad köpare
för 5 år sedanPerfekta köprutiner, leverans och produkt!
+ Pergos produkter är alltid perfekta
Evert LVerifierad köpare
för 5 år sedanEnkelt att läggas
Egenskaper
| Varumärke | Pergo |
| Art.Nr. | 409283 |
| Serie | Domestic Extra |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 1-Stav |
| Utförande | Classic Plank |
| Längd | 1200 mm |
| Bredd | 190 mm |
| Tjocklek | 8 mm |
| Antal (m2/frp) | 1,596 m²/frp |
| Antal (st/frp) | 7 st/frp |
| Fog | PerfectFold 3.0 |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Antibakteriell | Ja |
| Antistatisk | Ja |
| Imitation | Ek |
| Produkttyp | Laminatgolv |
| Yta | TitanX |
| Nyans | Ljust |
| Färg | Trä/natur |
| Material | HDF |
| Tillverkarens Art.Nr. | L0401-04085 |
| EAN-nr | 5400818309374 |

