TRYGGA KÖP MED PRISGARANTI I 30 DAGAR
4.2 / 5 TRUSTPILOT
NYA KUNDER FÅR 200 KR I RABATT

Laminatgolv Tarkett SoundLogic Heritage Rustic Ek

Pris/frp 453,25:-
259 kr/m²
30 dagars prisgaranti
Tillfälligt slut
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Heritage Rustic Ek är ett slitstarkt golv som är mycket lätt att lägga med sitt 2-lock klicksystem. Golven i SoundLogic-kollektionen är utrustade med akustikbaksida som ger extra ljuddämpning både i rummet det läggs i och ut mot närliggande rum. Akustikbaksidan bidrar även till en snabbare och billigare installation då underlagsmaterial inte behövs. Golvet är tillverkat av förnybara råvaror och kan återvinnas.
Varumärke
Tarkett

Beskrivning

Heritage Rustic Ek är ett slitstarkt golv som är mycket lätt att lägga med sitt 2-lock klicksystem. Golven i SoundLogic-kollektionen är utrustade med akustikbaksida som ger extra ljuddämpning både i rummet det läggs i och ut mot närliggande rum. Akustikbaksidan bidrar även till en snabbare och billigare installation då underlagsmaterial inte behövs. Golvet är tillverkat av förnybara råvaror och kan återvinnas.
Heritage Rustic Ek är ett 1-stavsgolv med en ytstruktur som ger en känsla av äkta trägolv. Golvets efterliknande sågmärken skapar ett gammalt rustikt utseende. Golvet har en specialbehandlad kärna av extra tålig träfiber med extrem motståndskraft mot intrycksmärken. Golvet är dessutom behandlat med det tåliga ytskiktet Techwear som skyddar mot repor och gör golvet lättskött. Heritage Rustic Ek är utrustat med silikonförstärkta och vattenavvisande fogar för att minska risken för svällning vid eventuell vattengenomträngning. Golvet har klass 32 och garanti på 25 år i hemmiljö.

Tänk på att färgåtergivning av bilder kan variera mellan olika datorer beroende på skärmens inställning.

OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.

Dokument

Recensioner

SaraVerifierad köpare
för 6 år sedan

Riktigt snyggt golv som dessutom var oerhört lättlagt. T.o.m. jag som inte gjort liknande arbeten förr kunde lägga golvet utan problem i en stuga med lite nivåskillnader, ojämnt underlag osv. Går inte att jämföra med billigare golv. Ser verklighetstroget ut och verkar vara slitstarkt också. Kan verkligen rekommendera Soundlogic serien.

Review image 1Review image 2
Carina Verifierad köpare
för 6 år sedan

Ojämn kvalitet på golvbitarna. Fick kassera bitar som var kantstötta. Det syntes inte utanpå paketet utan blev synligt när biten skulle användas. Klickade inte i helt lätt utan man fick sätt ihop hela raden och sedan trycka in mot lagt golv och ned.

Lena MVerifierad köpare
för 6 år sedan

Lättlagt golv av hög kvalitet. Vi är mycket nöjda.

+ Mjukare än andra laminatgolv att gå på.
- Inget.
PmerVerifierad köpare
för 8 år sedan

Ett kanongolv som är väldigt lätt att lägga. Kom i tid och var helt och fint

+ Undersidan med akustikplatta på
- Inget

Egenskaper

VarumärkeTarkett
Art.Nr.346748
SerieSoundlogic
Mönster1-Stav
Längd1292 mm
Bredd194 mm
Tjocklek10 mm
Antal (m2/frp)1,754 m²/frp
Antal (st/frp)7 st/frp
Fog2-lock
Tål GolvvärmeJa
ImitationEk
LjuddämpningJa
ProdukttypLaminatgolv
Tillverkarens Art.Nr.8339380
EAN-nr4048103045616