







Trägolv BjelinHärdad Ek Stenestad Hårdvaxolja 1-stav
689 kr/m²Pris/frp 1 329,77:-
30 dagars prisgaranti
- Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Stenestad är ett ljust, härdat trägolv med hårdvaxoljad yta som framhäver träets naturliga struktur och ger en varm, inbjudande känsla. Misty White är en nyans med skandinavisk inspiration och tillsammans med den variationsrika Rustic sorteringen har du ett livfullt golv med mycket karaktär.
Varumärke
Beskrivning
Stenestad är ett ljust, härdat trägolv med hårdvaxoljad yta som framhäver träets naturliga struktur och ger en varm, inbjudande känsla. Misty White är en nyans med skandinavisk inspiration och tillsammans med den variationsrika Rustic sorteringen har du ett livfullt golv med mycket karaktär.
Golvet är tillverkat av FSC-certifierad europeisk ek och har en hårdvaxoljad yta vilket ger en naturlig struktur med en inbjudande känsla av trä. På grund av det underhåll som krävs rekommenderar vi oljade trägolv i sovrum och vardagsrum där slitaget oftast är mindre. Golven fungerar självklart även på andra ställen i hemmet men kommer att kräva mer underhåll i dessa utrymmen. Detta golvet passar perfekt till de rum där du vill addera en ljus och luftig känsla. De stora golvplankorna kombinerat med den behagliga nyansen i Misty White som golvet är infärgat med ger en välkomnande och elegant känsla i alla rum.
OBS! Golvet behöver installationsoljas
Ditt nyinstallerade hårdvaxoljade trägolv skall alltid installationsbehandlas med underhållsvax. Denna inledande behandling ger ditt golv en extra tålig yta och gör golvet lättare att städa samtidigt som du förlänger livslängden.
Kompromisslös träkänsla
Härdat trä tar fram de bästa egenskaperna från eken vilket ger ett genuint trägolv med en varm träkänsla. Efter härdningsprocessen behandlats golvytan med hårdvaxolja som gör golvet tåligt, lättskött och ger samtidigt känslan av ett oljat golv.
Längre liv med rätt underhåll
Trots sin slagtålighet är det viktigt att du tar hand om ditt härdade trägolv och följer de skötselinstruktioner som finns för att öka livslängden. Snabb och enkel installation. Låssystemet 5G gör det effektivare än någonsin att klicka ihop ett golv. Lägg det själv eller minimera projekttiden. Installeras fritt, flytande ovanpå undergolvet utan att spikas eller limmas fast.
OBS! Golvet behöver installationsoljas
Ditt nyinstallerade hårdvaxoljade trägolv skall alltid installationsbehandlas med underhållsvax. Denna inledande behandling ger ditt golv en extra tålig yta och gör golvet lättare att städa samtidigt som du förlänger livslängden.
Kompromisslös träkänsla
Härdat trä tar fram de bästa egenskaperna från eken vilket ger ett genuint trägolv med en varm träkänsla. Efter härdningsprocessen behandlats golvytan med hårdvaxolja som gör golvet tåligt, lättskött och ger samtidigt känslan av ett oljat golv.
Längre liv med rätt underhåll
Trots sin slagtålighet är det viktigt att du tar hand om ditt härdade trägolv och följer de skötselinstruktioner som finns för att öka livslängden. Snabb och enkel installation. Låssystemet 5G gör det effektivare än någonsin att klicka ihop ett golv. Lägg det själv eller minimera projekttiden. Installeras fritt, flytande ovanpå undergolvet utan att spikas eller limmas fast.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Bjelin |
|---|---|
| Art.Nr. | 345022 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 1-Stav |
| Ytbehandling | Hårdvaxolja |
| Sortering | Rustic |
| Längd | 2378 mm |
| Bredd | 271 mm |
| Tjocklek | 11 mm |
| Slitskikt | 0,6 mm |
| Antal | 1,9335 m2/frp |
| Antal | 3 st/frp |
| Fog | Välinge 5G® Dry™ |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Härdat trägolv |
| Yta | Trä |
| Nyans | Ljust |
| Färg | Trä/natur |
| Garanti | 30 år |
| Tillverkarens Art.Nr. | 345022 |
| EAN-nr | 7330044050222 |