Parkettgolv Berg & Berg Ek XXL Vild Borstad Vitolja 1-StavLängd: 2390 mm
Pris/frp 2 496,36:-
879 kr/m²Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
30 dagars prisgaranti

Ek XXL Vild Borstad Vitolja 1-Stav
Längd: 2390 mm
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Ek XXL Vild sorteringen ger en färgrik struktur med alla färgvariationer, ingen begränsning av inlöp, brunkärna, kvistar och splint med en borstad och vitoljad yta. Golvet har Berg & Bergs egna klicksystem Svedloc Plus. Denna fog låser samman brädorna och när de väl är låsta förblir de sammansatta.
Vid flytande installation rekommenderas det att använda lim i noten vilket gör förbindningen extremt stark. Delade brädor förekommer i paketen upp till 1/3 av golvytan. I ett delat lager är det 800, 1200 eller 1600 mm brädor. Trappnosar finns som tillval. Golvet är FSC®-certifierat (C030473) och tillverkat med råvaror från ansvarsfullt skogsbruk. Detta oljade golv är NaturePlus®-certifierat (0209-0311-018-1), vilket är ett kvitto på ren och effektiv produktion, omtanke för miljö och hälsa samt användandet av enbart förnybara insatsvaror.
Varumärke
Berg & BergBeskrivning
Ek XXL Vild sorteringen ger en färgrik struktur med alla färgvariationer, ingen begränsning av inlöp, brunkärna, kvistar och splint med en borstad och vitoljad yta. Golvet har Berg & Bergs egna klicksystem Svedloc Plus. Denna fog låser samman brädorna och när de väl är låsta förblir de sammansatta.
Vid flytande installation rekommenderas det att använda lim i noten vilket gör förbindningen extremt stark. Delade brädor förekommer i paketen upp till 1/3 av golvytan. I ett delat lager är det 800, 1200 eller 1600 mm brädor. Trappnosar finns som tillval. Golvet är FSC®-certifierat (C030473) och tillverkat med råvaror från ansvarsfullt skogsbruk. Detta oljade golv är NaturePlus®-certifierat (0209-0311-018-1), vilket är ett kvitto på ren och effektiv produktion, omtanke för miljö och hälsa samt användandet av enbart förnybara insatsvaror.
OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Berg & Berg |
| Art.Nr. | 7415017020W |
| Serie | Swedish Naturals |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 1-Stav |
| Ytbehandling | Vitolja |
| Sortering | vild |
| Utförande | Längd: 2390 mm |
| Längd | 2390 mm |
| Bredd | 198 mm |
| Tjocklek | 14 mm |
| Slitskikt | 3,8 mm |
| Kollektion | Swedish Naturals |
| Antal (m2/frp) | 2,84 m²/frp |
| Antal (st/frp) | 8 st/frp |
| Fog | Svedloc Plus |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Produkttyp | Parkettgolv |
| Nyans | Ljust |
| Färg | Trä/natur |
| EAN-nr | 7330587501533 |


