
Klinker INR Granitkeramik Alvaret EarthStorlek: 60x60 cm
Nyhet
FRI FRAKT

Granitkeramik Alvaret Earth
Storlek: 60x60 cm
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Beskrivning
Alvaret Earth är en klinker i granitkeramik där naturens skiftningar fångats i ett levande spel av struktur och nyans. Ytan är glaserad, halvmatt och lätt strukturerad, vilket ger en jordnära och lätt rå känsla som för tankarna till kalksten slipad av tid och vind. Granitkeramiken går i varma bruna toner och har en tydlig känsla av öländsk kalksten. Tack vare granitkeramikens slitstyrka och låga underhållsbehov fungerar Alvaret Earth perfekt i badrummet. Små skillnader i nyans, struktur och format tillhör materialets naturliga karaktär. Plattorna har exakt kapade kanter vilket gör det möjligt att lägga med smal fog på ned till 2 mm. Resultatet blir ett nästan sömlöst uttryck med ren och modern känsla.
Egenskaper
- Material: Granitkeramik
- Yta: Glaserad / Lätt strukturerad / Halvmatt
- Kant: Rak / Rektifierad
- Fog rekommendation: Minst 2 mm
- Torrpressade med låg vattenabsorption (E≤0,5 %)
- Tål golvvärme: Ja
- Slitstyrka (PEI 1–5): 5 – mycket hög gångtrafik, lämplig för alla ytor i privata hem
- Halkskydd, R-klass (R9–R13): R10B – lämplig för våtutrymme
- Mönster: Kalksten (Öländsk)
- Placering: Golv / Vägg
- Användningsområde: Inomhus
Egenskaper
| Varumärke | INR |
| Art.Nr. | 80001931 |
| Mönster | Kalksten |
| Färg | Brun |
| Mått | 60x60 cm |
| Tjocklek | 9 mm |
| Storlek | 60x60 cm |
| Antal | 1,44 m²/frp |
| Antal | 4 st/frp |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Form | Kvadratisk |
| Typ | Klinker |
| Sättyta | Golv och Vägg |
| Kant | Rak |
| Serie | Alvaret |
| Yta | Halvmatt |
| Åtgång | 0,1 |
| Användningsområde | Inomhus |
| Material | Granitkeramik |
| EAN-nr | 7392102801764 |




