Parfönsterdörr Elitfönster Elit Retro 3-Glas Helglasad AluminiumBxH:140x180Cm
35 274 kr
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Bredd Modulmått:
140 cm
Höjd Modulmått:
180 cm
Gångdörr:

Elit Retro 3-Glas Helglasad Aluminium
BxH:140x180Cm
35 274 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 4-6 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Gedigna, lättskötta och välisolerade fönsterdörrar från Elitfönster! Elit Retro Alu är en modern fönsterdörr med 3-glas isolerruta, tillverkad av svenskt trä med aluminiumbeklädd utsida som ökar livslängden och minimerar underhållet. Härdat glas på in- och utsida.
Varumärke
ElitfönsterBeskrivning
Gedigna, lättskötta och välisolerade fönsterdörrar från Elitfönster! Elit Retro Alu är en modern fönsterdörr med 3-glas isolerruta, tillverkad av svenskt trä med aluminiumbeklädd utsida som ökar livslängden och minimerar underhållet. Härdat glas på in- och utsida.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y).
Garanti
30 år mot röta. 10 år på glas och funktion. (Se PDF för villkor och mer info).
Gångdörren anges utifrån sett.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Vid beställning av beslagspaket så levereras dessa löst för eget montage.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y).
Garanti
30 år mot röta. 10 år på glas och funktion. (Se PDF för villkor och mer info).
Gångdörren anges utifrån sett.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Vid beställning av beslagspaket så levereras dessa löst för eget montage.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Elitfönster |
| Art.Nr. | MFD2-AL 14x18-18 |
| Bredd Modulmått | 140 cm |
| Höjd Modulmått | 180 cm |
| Gångdörr | Höger, Vänster |
| Serie | Elit Retro |
| Öppnas | Utåtgående |
| Produkttyp | Pardörr |
| Glas | 3-glas |
| U-Värde | 1,2 |
| Material | Aluminium |
| Karmdjup | 112 mm |
| Härdat Glas | Ja |
| Färg | Vit |
| Profil | Profilerad Insida |
| Ljudreduktion | 32 dB |
