
Ytterdörr SwedoorAdvance-Line Classic Clementi
Nyhet
fr.18 740 krfr.24 990 kr
Spara 25 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Välj Bredd Modulmått
Välj Höjd Modulmått
Välj Hängning
?
Välj Färg
?
- Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 4-6 veckor.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Ytterdörr Advance-Line Classic från Swedoor. I produktserien Advance-Line hittar man Swedoors mest exklusiva dörrar, 77 mm tjocka med bästa tänkbara isolering och lägsta U-värdet. Samtliga dörrar har tre synliga gångjärn och lås DL91925 från Dormakaba. FrameFast medföljer för enkel och precis montering.
Varumärke
Beskrivning
Ytterdörr Advance-Line Classic från Swedoor. I produktserien Advance-Line hittar man Swedoors mest exklusiva dörrar, 77 mm tjocka med bästa tänkbara isolering och lägsta U-värdet. Samtliga dörrar har tre synliga gångjärn och lås DL91925 från Dormakaba. FrameFast medföljer för enkel och precis montering.
I serien Classic hittar du moderna, säkra och välisolerade dörrar i en traditionell design som ser ut att komma från förra seklet, men med alla funktioner som dagens livsstil kräver. Välj en dörr med dekorativa speglar eller spårfräsning, och kombinera gärna dörrar med och utan glas för hemmets alla entréer för att skapa ett enhetligt intryck. Glöm inte att pardörrar passar särskilt bra till traditionella hus - och om utrymmet finns kan en pardörr bli hemmets smycke.
I denna kategori är möjligheterna nästintill oändliga i tillval, man kan få dolda gångjärn på samtliga modeller, alla klassningar som behövs på marknaden och de vanliga behoven som annan kulör och tvåfärgsmålning.
Specifikationer
- Konstruktion: 77 mm tjockt dörrblad med kärna av träfiber
- Lås: Dormakabra 91925 (Hemma/Borta-funktion)
- Gångjärn: Tre synliga gångjärn
- Montering: Monterad framefast
- Design: 50 olika modeller varan 33 går att få som pardörr
- Kulör: Valfri kulör samt 2-färgsmålning och fanér
- Tillval: Olika glas, sparkplåt, digitala lås, dolda gångjärn
- Klassningar: RC3, brand (ej glasad dörr), STORM
- Fabriksgaranti: 5 år
- Formstabilitetsgaranti: 15 år
I denna kategori är möjligheterna nästintill oändliga i tillval, man kan få dolda gångjärn på samtliga modeller, alla klassningar som behövs på marknaden och de vanliga behoven som annan kulör och tvåfärgsmålning.
Specifikationer
- Konstruktion: 77 mm tjockt dörrblad med kärna av träfiber
- Lås: Dormakabra 91925 (Hemma/Borta-funktion)
- Gångjärn: Tre synliga gångjärn
- Montering: Monterad framefast
- Design: 50 olika modeller varan 33 går att få som pardörr
- Kulör: Valfri kulör samt 2-färgsmålning och fanér
- Tillval: Olika glas, sparkplåt, digitala lås, dolda gångjärn
- Klassningar: RC3, brand (ej glasad dörr), STORM
- Fabriksgaranti: 5 år
- Formstabilitetsgaranti: 15 år
Egenskaper
| Varumärke | Swedoor |
|---|---|
| Art.Nr. | 5300364S0500NS |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Serie | Advance-Line |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Färg | S-0500-N, Vit, S-0502-Y, Vit, S-2570-Y90R, Röd, S-3502-Y, Grå, S-4050-Y80R, Röd, S-5020-R90B, Blå, S-6020-G10Y, Grön, S-7000-N, Grå, S-9000-N, Svart |
| Karmdjup | 105 mm |
| Ljudreduktion | 29dB dB |
| Tjocklek | 77 mm |
| U-Värde | 0,76 |
| Kollektion | Classic |
| Dekor | Utsida: Dekor, Insida: Spårfräst |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Gångjärn | 3 |
| Låskista | Dorma Kaba 91925 |
| Modell | Clementi |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
| Typ | Enkeldörr |
| NCS-Kulör | S-0500-N, S-0502-Y, S-2570-Y90R, S-3502-Y, S-4050-Y80R, S-5020-R90B, S-6020-G10Y, S-7000-N, S-9000-N |










