Ytterdörr Diplomat ClaraBxH: 90x210 cm, Klarvit, Högerhängd
18 259 kr
12 989 krSpara 29 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Bredd Modulmått:
90 cm
Höjd Modulmått:
210 cm
Hängning:
2. Högerhängd dörr
Färg:
S-0500-N, Vit
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Clara
BxH: 90x210 cm, Klarvit, Högerhängd
12 989 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 4-6 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Ytterdörr Clara från Diplomat är en modern och stilren ytterdörr, i den här varianten utan glasparti. Ytterdörren har slät insida för att hålla ett diskret formspråk mot inredningen. Diplomats ytterdörrar i modern stil sitter snyggt i gamla som nya hus. Sparsmakad design och stilren dekor flirtar med funkis.
Varumärke
DiplomatBeskrivning
Ytterdörr Clara från Diplomat är en modern och stilren ytterdörr, i den här varianten utan glasparti. Ytterdörren har slät insida för att hålla ett diskret formspråk mot inredningen. Diplomats ytterdörrar i modern stil sitter snyggt i gamla som nya hus. Sparsmakad design och stilren dekor flirtar med funkis.
För Diplomat är inte en dörr bara en dörr. Den bär en personlighet och känsla som kan förändra en hel fasad eller ge den gamla villan ett helt nytt uttryck. Dörren är entrén till ditt liv och skapar en förväntan om vad som händer där bakom och om vilka som bor där.
En dörr från Diplomat ska inte behöva bytas titt som tätt, de är gjorda för att hålla i långa loppet. Trästommen är i furu som fylls med cellplast för få en bra isolering. Ett lager med aluminiumplåtar håller fukten borta och ytterst sitter antingen en HDF-skiva eller laminat. Ni har även möjlighet att personifiera er dörr och göra den unik med tillval och färg.
Garanti
Diplomats alla ytterdörrar har 20 års formgaranti och 10 års garanti mot kondens mellan isolerglasen. Dessutom gäller 2 års garanti på dörrens funktioner och egenskaper, förutsatt att anvisningarna för behandling och montering följts.
Obs! Handtag och cylinder ingår ej.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
En dörr från Diplomat ska inte behöva bytas titt som tätt, de är gjorda för att hålla i långa loppet. Trästommen är i furu som fylls med cellplast för få en bra isolering. Ett lager med aluminiumplåtar håller fukten borta och ytterst sitter antingen en HDF-skiva eller laminat. Ni har även möjlighet att personifiera er dörr och göra den unik med tillval och färg.
Garanti
Diplomats alla ytterdörrar har 20 års formgaranti och 10 års garanti mot kondens mellan isolerglasen. Dessutom gäller 2 års garanti på dörrens funktioner och egenskaper, förutsatt att anvisningarna för behandling och montering följts.
Obs! Handtag och cylinder ingår ej.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Diplomat |
| Art.Nr. | Clara 9x21 H_KVit |
| Bredd Modulmått | 90 cm |
| Höjd Modulmått | 210 cm |
| Serie | Clara |
| Hängning | 2. Högerhängd dörr |
| Färg | S-0500-N, Vit |
| Karmdjup | 105 mm |
| Tjocklek | 64 mm |
| Storlek | 9x21 |
| NCS-Kulör | S-0500-N |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Låskista | Assa 2002 |
| Typ | Enkeldörr |
| Glas | Nej |
| U-Värde | 0,9 |
| Stil | Modern |
| Gångjärn | Justerbara och förstärkta |
