Ytterdörr Leksandsdörren Edshult Eco74 RC2
fr.31 926 kr
fr.29 350 krSänkt pris!
30 dagars prisgaranti
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Edshult Eco74 RC2
29 350 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Tystare, varmare, säkrare i eco74 konstruktion och RC2 klassad. Edshult är ett dörrblad som uttrycker stolthet och hantverkartradition. Tydliga dekorpartier pryder framsidan, vilket ger liv och detaljrikedom till dörren
Varumärke
LeksandsdörrenBeskrivning
Tystare, varmare, säkrare i eco74 konstruktion och RC2 klassad. Edshult är ett dörrblad som uttrycker stolthet och hantverkartradition. Tydliga dekorpartier pryder framsidan, vilket ger liv och detaljrikedom till dörren
Serien Tradition är ytterdörrarna med äldre tiders bevarande charm men som tillverkats och anpassats enligt moderna kvalitets- och säkerhetskrav. Ytterdörrarna tar avstamp i stilideal som grundades för ett par hundra år sedan. Med ett formspråk som än idag inspirerar och tar för sig hittar du ytterdörrarna med äldre tiders spröjs, speglar och dekorlister.
Alla Leksandsdörrens dörrar är tillverkade med kraftig karm i dimension 55x104 mm i kvistfritt lamellimmat virke vilket gör att dörren får en fin gång, högre säkerhet och ett lättare montage. Karmen har förborrade hål för karmskruv i två steg 16/14 mm. Detta gör att det inte fläker ur eller spricker när karmskruven monteras. Karmhylsa/skruv i dimension 14 mm ska användas. Täcklock för karmskruvshålen medföljer dörren vid leverans. Tröskeln är handikappanpassad och tillverkad i hårdträ med en höjd av 25 mm. Tätningslisterna är tillverkade i silikon för hög täthet och hållbarhet.
Leksandsdörren tillverkar högkvalitativa dörrar i utkanten av Leksand, i hjärtat av Dalarna. Med gedigen hantverkartradition i samspel med modern teknik är slutresultatet tekniskt tåliga ytterdörrar med inbjudande skönhet och design.
Alla Leksandsdörrens dörrar är tillverkade med kraftig karm i dimension 55x104 mm i kvistfritt lamellimmat virke vilket gör att dörren får en fin gång, högre säkerhet och ett lättare montage. Karmen har förborrade hål för karmskruv i två steg 16/14 mm. Detta gör att det inte fläker ur eller spricker när karmskruven monteras. Karmhylsa/skruv i dimension 14 mm ska användas. Täcklock för karmskruvshålen medföljer dörren vid leverans. Tröskeln är handikappanpassad och tillverkad i hårdträ med en höjd av 25 mm. Tätningslisterna är tillverkade i silikon för hög täthet och hållbarhet.
Leksandsdörren tillverkar högkvalitativa dörrar i utkanten av Leksand, i hjärtat av Dalarna. Med gedigen hantverkartradition i samspel med modern teknik är slutresultatet tekniskt tåliga ytterdörrar med inbjudande skönhet och design.
Recensioner
Jenny TVerifierad köpare
för 4 år sedanHögsta kvalitet och gediget hantverk. Dörren förhöjde hela intrycket av huset och är vacker.
Egenskaper
| Varumärke | Leksandsdörren |
| Art.Nr. | 0920HV568L |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Serie | Eco74 |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Färg | S-0502-Y, Vit, S-1502-Y50R, Grå, S-2040-Y20R, Gul, S-4050-Y90R, Röd, S-5020-G70Y, Grön, S-6000-N, Grå, S-6020-B, Blå |
| Karmdjup | 120 mm |
| Tjocklek | 74 mm |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
| NCS-Kulör | S-0502-Y, S-1502-Y50R, S-2040-Y20R, S-4050-Y90R, S-5020-G70Y, S-6000-N, S-6020-B |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Låskista | ASSA 2002 |
| Typ | Enkeldörr |
| Glas | Nej |
| Dekor | Dekor utsida, slät insida |
| U-Värde | 0,77 |
| Skyddsklass | RC2 |
