Ytterdörr NorDan Bor Lejonet 801BxH: 100x210 cm. Vänster, RAL 7016, Antracitgrå
16 225 kr
11 195 krSpara 31 %Kampanj52 tim kvar!
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Bredd Modulmått:
cm
Höjd Modulmått:
cm
Hängning:
1. Vänsterhängd dörr
Färg:
RAL 7016, Grå
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Lejonet 801
BxH: 100x210 cm. Vänster, RAL 7016, Antracitgrå
11 195 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans Fri frakt!
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Ytterdörr NorDan Lejonet 801 är en dörr som ingår i serien Galleri från Nordan.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier de geometriska formerna och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att dörrarna passar till många olika miljöer och fasader.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier de geometriska formerna och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att dörrarna passar till många olika miljöer och fasader.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Ytterdörr NorDan Lejonet 801 är en dörr som ingår i serien Galleri från Nordan.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier de geometriska formerna och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att dörrarna passar till många olika miljöer och fasader.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier de geometriska formerna och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att dörrarna passar till många olika miljöer och fasader.
Önskar du dörrar med specialkulör, dörrbroms, specialmått eller något annat du inte hittar på vår hemsida? Kontakta våra säljare på 010–140 01 00 så hjälper vi dig vidare!
Ytterdörrar från NorDan är en kombination av tekniskt avancerade lösningar med snygg och varierad design. NorDan har många unika detaljer de är ensamma om, till exempel har de dubbla rostbeständiga stålskivor inuti dörren.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Ytterdörrar från NorDan är en kombination av tekniskt avancerade lösningar med snygg och varierad design. NorDan har många unika detaljer de är ensamma om, till exempel har de dubbla rostbeständiga stålskivor inuti dörren.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Art.Nr. | 8011021710999_7016 |
| Glas | Nej |
| Typ | Enkeldörr |
| Färg | Antracitgrå |
| Dekor | Utsida: Slät, Insida: Slät |
| Stil | Modern |
| Hängning | Vänster |
| Låskista | Assa 2002 |
| Serie | Bor |
| Storlek | 10x21 |
| Höjd Modulmått | 210 cm |
| Bredd Modulmått | 100 cm |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| NCS-Kulör | RAL 7016 |
| Tjocklek | 69 mm |
| U-Värde | 0,76 |
| Karmdjup | 105 mm |
