Oljefyllt Elelement Pax Enkel H300

Enkel H300

Beskrivning
Valbara tidsintervall
- Knapp 5 = Temperatursänkning under 5 h de kommande 5 dygnen.
- Knapp 7 = Temperatursänkning under 7 h de kommande 7 dygnen.
- Knapp 5+7 = Temperatursänkning under 12 h de kommande 7 dygnen.
Övrigt
- 5 års garanti.
- Svensktillverkad.
- På- och avfunktion.
- Frostskyddstemperatur 7ºC.
- Förberedd för GSM-styrning (mobilapp).
- Diskret placerad elektronisk termostat med exakt.
- Väggkonsoler samt väggdosa för elanslutning ingår.
- Lågtempererat utförande (yttempereatur max 60ºC, valbar funktion).
- Maxtemperaturbegränsning (max 23ºC i rummet, valbar funktion).
- Valbar sänkningstid: 5 tim i 5 dygn, 7 tim i 7 dygn, alternativt 12 tim i 7 dygn.
- Automatisk växling (4ºC) mellan komfort- och spartemperatur, med repeterande timer.
Måste installeras av en behöring elektriker
Dokument
Recensioner
Specifikationen passade det tidigare elementet vars termostat hade gått sönder. Nya elementet funkar bra.
Enkelt och bra
Enkelt och bra
Elementet fungerar precis som önskat
Välkänd tillverkare. Snygg design.
Mycket nöjd med elementet. Det värmer gott.
Super nöjd. Exakt som förväntan.
Fungerar som tänkt, inga problem alls.
Elementet var lätt att installera och uppfyller de krav vi hade. Med andra ord, två nöjda kunder.
En tillförlitlig produkt.
Fungerar utmärkt och toppen att det fanns i flera olika mått så man kan anpassa precis efter behov.
Fungerar bra och värmer gott
Väldigt nöjd! Bra kvalitet, bra pris (på rea), lätt att sätta upp och installera.
Litet precis som jag ville ha Dock onödigt djupt och trångt att ansluta i kopplingsdosan när rören inte kommer ut från väggen utan underifrån
Enkelt att installera, bra och enkla reglage. Energiekonomiskt.
En bra produkt
Ett perfekt element till badrummet
Allt funkade bra
Jag ville ha små oljefyllda element då jag har trånga utrymmen på landet. PAX hade de minsta men de hade då givetvis den lägsta effekten 300W. Till min förvåning blev elementen så heta att man nästan brände sig på dem. Man kunde ställa in termostaten så att de fick en max temperatur men då tappade man halva effekten. Elementen blev mycket heta ändå så nu har jag heta element med låg effekt, får se om det räcker under vintern. Jag är besviken att PAX inte kunnat göra en bättre temperatur reglering.
Enda oljefyllda vi kunde hitta på nätet
Smidigt och snyggt element.
Bra element till överkomligt pris
Det var ett helt OK pris och svårt att hitta något likvärdigt i storleken.
Snygg kvalitetsprodukt, det enda som saknas är en skala på termostaten så man kan ställa in rätt värme direkt.
ett välutvecklatt ellement o att det är komplett set för instalation. Ett av de bästa på marknaden med jämn värme o bra sparfunktion ett lite mer fackmässigt så som elektriker återfösälgare kan säkert ha stor användning av dem många år jag rekomederar det
Egenskaper
| Varumärke | PAX |
| Effekt/prestanda | 500, 800, 1000 W |
| Bredd | 800, 1200, 1600 mm |
| Spänning | 230, 400 V |
| Montering | Väggmontering |
| Väggdosa/Anslutningsdosa | Ja |
| Färg | Vit |
| Anslutning | El |
| Radiatorkroppar | Enkel |
| Utförande | Oljefyllt |
| Höjd | 300 mm |
| IP-Klassning | IP24 |
| Material | Stålplåt |
| Stickpropp | Nej |
| Serie | 3000 |
| WiFi | Nej |
| Vikt | 9, 14, 19 kg |
| Tillverkarens Art.Nr. | 6273-9, 6274-0, 6274-1, 6274-2, 6274-3, 6283-0 |



