Transformator Östberg Vrtec
Rek. pris 3 181 kr
fr.2 129 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Vrtec
2 129 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

VRTE för AC-motorer. För manuell spänningsreglering i fem fasta spänningssteg med 0-läge. För varvtalsreglering av spänningsreglerbara enfasmotorer. Regleringen sker med hjälp av omkopplaren på kåpans front. Driftindikeringslampa finns på kåpan. Kapslingen är tillverkad av PVC.
Varumärke
ÖstbergBeskrivning
VRTE för AC-motorer. För manuell spänningsreglering i fem fasta spänningssteg med 0-läge. För varvtalsreglering av spänningsreglerbara enfasmotorer. Regleringen sker med hjälp av omkopplaren på kåpans front. Driftindikeringslampa finns på kåpan. Kapslingen är tillverkad av PVC.
Frekvens 50 alternativt 60 Hz. Utgående spänningar 80 V, 110 V, 140 V, 170 V, 190 V och 230 V.OBS! VRTE C stöder inte 190V utgående spänning.
Egenskaper
| Varumärke | Östberg |
| Bredd | 84, 115, 170 mm |
| Spänning | 230 V |
| Färg | Vit |
| IP-Klassning | IP54 |
| Material | PVC |
| Serie | VRTE |
| Djup | 88, 100, 140 mm |
| Utförande | 1,0 A, 1,5 A, 3,5 A, 5,0 A |
| Höjd | 160, 205, 255 mm |
| Vikt | 1,3, 2,1, 4,7, 5,4 kg |
