Beskrivning
Golvvärmekabel 7 W/m är avsedd för komfortvärme i lågenergihus, passivhus och byggnader med lågt effektbehov.
Serieresistiv tvåledarkabel i spolförpackning. Diameter: 5 mm med påmonterad kallkabel (2,5 m). Värmekabeln är metermärkt, PFAS-fri och har ett inbyggt kabelminne för en smidig installation. Kompatibel med fästband, cable clips, membran samt limstavar.
Testad enligt IEC/IEEE 62395-1:2024, hög mekanisk tålighet (1500N).
Förpackning med limstavar, givarslang samt märkskylt. Termostat ingår ej utan köps separat.
- 50W/m²: c-c 140 mm
- 70W/m²: c-c 100 mm
- 100W/m²: c-c 70 mm
Komfortvärme: 50 - 70W/m² (c-c-avstånd 100 - 140 mm). 12 års garanti på termostat och värmekabel, med möjlighet att utöka till 20 år vid installation utförd av en Certified PRO-installatör.
Testad enligt IEC/IEEE 62395-1:2024, hög mekanisk tålighet (1500N).
Förpackning med limstavar, givarslang samt märkskylt. Termostat ingår ej utan köps separat.
- 50W/m²: c-c 140 mm
- 70W/m²: c-c 100 mm
- 100W/m²: c-c 70 mm
Komfortvärme: 50 - 70W/m² (c-c-avstånd 100 - 140 mm). 12 års garanti på termostat och värmekabel, med möjlighet att utöka till 20 år vid installation utförd av en Certified PRO-installatör.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | RAYCHEM |
|---|---|
| Art.Nr. | 8940729 |
| Längd | 80 m |
| Färg | Blå |
| Storlek | 5 mm x 80 m |
| Vikt | 2,37 kg |
| Utförande | 2-ledare |
| Funktion | Golvvärme |
| Material | Aluminium |
| Serie | T2Blue |
| Typ | Värmekabel |
| Spänning | 230 V |
| Höjd | 5 mm |
| Max Temperatur | 90 °c |
| Bredd | 5 mm |
| EAN-nr | 5414506025552 |

