Takfläkt Thermex Nordik Evolution R 90/36 utan Reglering
Rek. pris 8 515 kr
4 098 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
FjärrkontrollFjärrkontroll Thermex till Nordic Evolution
3 262 krVarvtalsregulatorVarvtalsregulator Thermex för 6 st Nordic Evolution R SCRR/M
1 489 kr
Nordik Evolution R 90/36 utan Reglering
4 098 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 59 kr

Takfläkt Thermex Nordik Evolution R 90/36 utan Reglering är en tyst takfläkt designad för stora utrymmen. Den cirkulerar upp till drygt 1 700 m3 luft per timme. Den varma luften som stiger upp under taket tvingas ner av den stora luftcirkulationen. Detta kan med fördel användas i t.ex. fabrikshallar, lager, lager och andra höga tak. Temperaturen på den stigande varma luften höjs med 1° per timme.
Varumärke
ThermexBeskrivning
Takfläkt Thermex Nordik Evolution R 90/36 utan Reglering är en tyst takfläkt designad för stora utrymmen. Den cirkulerar upp till drygt 1 700 m3 luft per timme. Den varma luften som stiger upp under taket tvingas ner av den stora luftcirkulationen. Detta kan med fördel användas i t.ex. fabrikshallar, lager, lager och andra höga tak. Temperaturen på den stigande varma luften höjs med 1° per timme.
Med en takfläkt installerad sparas ofta så mycket energi att installationskostnaderna kan räknas hem inom ett år; För att undvika för hög lufthastighet (max. 0,2 m/s) bör takfläktarna vara justerbara. Symmetrisk placering av fläktarna är viktig vid installation av flera.
Övrigt
- Reversibel
- Tillverkad av metall
- 3 blad i stål
- Diameter 98 cm
Övrigt
- Reversibel
- Tillverkad av metall
- 3 blad i stål
- Diameter 98 cm
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Thermex |
| Art.Nr. | 265.40.7090.2 |
| Belysning | Nej |
| Bredd | 980 mm |
| Typ | Takfläkt |
| Material | Stål |
| Höjd | 495 mm |
| Luftflöde | 11592 m3/h |
| Färg | Vit |
| Sort | Takfläkt |
| Garanti | 2 år |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 980 mm |
| Bullernivå | 46,1 dBa dB(A) |
| Effekt | 70 W |
| Effekt/prestanda | 70 W |
| EAN-nr | 8010300617503 |
