Kristallkrona Markslöjd HovdalaAntik

Hovdala
Antik
Beskrivning
Recensioner
Jag köpte två lampor för min hall. De leverades fort och såg ut som på webbsidan. Dock var båda lamporna felmonterade: En av lamporna hade två av de 40 "slingorna" i kors så jag var tvungen att bortmontera dem sätta tillbaka dem på rätt sätt, vilket inte var svårt men "mickligt". Den andra lampan hade inte mittstycket fastskruvat i armaturen så alla slingor hängde ned, som en halvsfär, i stället för att som på bilden se ut som en "tomat" där alla slingor är uppdragna i mitten. För att fixa detta kunde man inte bara skruva fast "mitt-pelaren" eftersom alla slingor tvinnades upp efter en tredjedels varv och omöjliggjorde med skruvning. Alltså fick jag lossa alla (!) 40 slingor och sedan skruva fast mittstycken och därefter fästa alla 40 slingor igen, och hålla tungan rätt i mun. Igen, inte *svårt* men mickligt och to ett par timmar. Men som de säger i USA: it was a blessing in disguise! Lampan blev mycket snyggare när allt hängde ned så i stället för att återställa den "felaktiga" lampan där allt hängde så *lossade* jag mittstycket på den (nästan) korrekt monterade lampan (fick lossa alla 40 slingor) och har nu två stycken "större" lampor. Tyvärr kan jag inte ladda upp bilder här som visar hur det ser ut. Men trots att båda lamporna levererades felmonterade och krävde ett par timmars egen montering så är jag mycket nöjd, eller till och med nöjdare än jag förväntade mig att bli!
Väldigt fin. Lite svårt att få på den lilla lilla öglan/bygeln på krokupphängningen, men till slut så.
Egenskaper
| Varumärke | Markslöjd |
| Art.Nr. | 100618 |
| Effekt/prestanda | 60 W |
| Diameter | 480 mm |
| Antal Ljuskällor | 4 st |
| Färg | Antik |
| Utförande | Kristallkrona |
| IP-Klassning | IP20 |
| Ingår Ljuskälla | Nej |
| Serie | Hovdala |
| Sockel | E14 |
| Typ | Plafond |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 480 mm |
| Dimbar | Nej |
| Höjd | 250 mm |
| Effekt | 60 W |
| Bredd | 480 mm |
| EAN-nr | 7394472181675 |

