Taklampa Dyberg Larsen Haipot Pendel D23Mint
Rek. pris 1 309 kr
1 299 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Färg:
Mint

Haipot Pendel D23
Mint
1 299 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Varumärke
Dyberg LarsenBeskrivning
HAIPOT taklampa – skandinavisk design med japansk och australiensisk inspiration.
HAI betyder ”ja” på japanska – och med sitt enkla men självsäkra uttryck är det svårt att säga nej till den nya HAIPOT-lampan från Dyberg-Larsen. Designen är skapad av den danska formgivaren Frank Kerdil, medan färgpaletten är utvecklad i samarbete med stylisten Anette Eckmann. Hon har hämtat sin inspiration från den japanska enkelheten och det australiensiska landskapets råa skönhet.
Elegant pendellampa med material av hög kvalitet
HAIPOT-lampan har en diameter på 23 cm och kombinerar en metallskärm med ett matchande takfäste (ceiling rose) i samma färgton. Den munblåsta opalglaset sprider ljuset mjukt och jämnt – perfekt för att skapa stämning i rummet.
Flexibel belysning för kök, matplats eller hall
Denna stilrena taklampa fungerar utmärkt som enkel lampa men gör sig också väldigt fint i grupp – exempelvis över köksön, matbordet eller andra ytor där du vill kombinera design och funktionell belysning.
Elegant pendellampa med material av hög kvalitet
HAIPOT-lampan har en diameter på 23 cm och kombinerar en metallskärm med ett matchande takfäste (ceiling rose) i samma färgton. Den munblåsta opalglaset sprider ljuset mjukt och jämnt – perfekt för att skapa stämning i rummet.
Flexibel belysning för kök, matplats eller hall
Denna stilrena taklampa fungerar utmärkt som enkel lampa men gör sig också väldigt fint i grupp – exempelvis över köksön, matbordet eller andra ytor där du vill kombinera design och funktionell belysning.
Egenskaper
| Varumärke | Dyberg Larsen |
| Art.Nr. | 7078 |
| Färg | Mint |
| Effekt/prestanda | 60 W |
| Höjd | 15,5 cm |
| Material | Alu+Iron |
| Sockel | E27 |
| Kabelfärg | Vit |
| Kabellängd | 3 m |
| IP-Klassning | IP20 |
| Längd | 23 cm |
| Ingår Ljuskälla | Nej |
| Serie | Haipot |
| Produkttyp | Taklampa |
| Användningsområde | Inomhus |
| Bredd | 23 cm |
| Dimbar | Nej |
| EAN-nr | 5704709070788 |











