




Ullmatta KM CarpetsBirka RundLinnen, 240x240 cm
Rek. pris 1 999 kr
!
1 519 kr1 899 kr
Spara 20 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Färg: Linne
Mått

Birka Rund
Linnen, 240x240 cm1 519 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Birka är en handvävd ullmatta. Mattan har en dekorativ läderdetalj med tryck, samt att mattan är vändbar och går att använda på båda sidor.
Birka är en slitstark matta som är tålig och lätt att rengöra, detta eftersom ull är ett material som är naturligt smutsavvisande. Eftersom alla mattor handvävs så kan det variera något mellan varje exemplar, vilket gör alla mattor unika.
Varumärke
Beskrivning
Birka är en handvävd ullmatta. Mattan har en dekorativ läderdetalj med tryck, samt att mattan är vändbar och går att använda på båda sidor.
Birka är en slitstark matta som är tålig och lätt att rengöra, detta eftersom ull är ett material som är naturligt smutsavvisande. Eftersom alla mattor handvävs så kan det variera något mellan varje exemplar, vilket gör alla mattor unika.
Tvättråd:
Rengör fläckar med handduk eller mjuk borste, lite vatten och såpa. För rengöring utav hela mattan rekommenderas fackmässig tvätt.
Övrigt:
Eftersom en ny ullmatta har ett överskott utav mattludd så är det bra att dammsuga den regelbundet. Material: 80% Ull 20% Bomull
Rengör fläckar med handduk eller mjuk borste, lite vatten och såpa. För rengöring utav hela mattan rekommenderas fackmässig tvätt.
Övrigt:
Eftersom en ny ullmatta har ett överskott utav mattludd så är det bra att dammsuga den regelbundet. Material: 80% Ull 20% Bomull
Egenskaper
| Varumärke | KM Carpets |
|---|---|
| Art.Nr. | 41151 |
| Färg | Linne |
| Mått | Ø240 cm |
| Diameter | 240 cm |
| Material | Bomull/Ull |
| Typ | Ryamatta |
| Serie | Birka |
| Form | Rund |
| Tjocklek | 1 cm |
| EAN-nr | 7340205341151 |



