


Persisk Matta ArkiioTabriz Vintage 242x335
4 869 kr16 595 kr
Spara 71 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti

Tabriz Vintage 242x335
4 869 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Handknuten persisk vintagematta från Arkiio. Röd/Mörkblå 242x335 cm
Vintage
Vintage-mattor med retrostil tillverkas av äldre, handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Mattorna är inköpta på den iranska landsbygden där de solbleks, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska, orientaliska mattor och modern färgskala - vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Derrisull och örtfärgämne
- Ursprung: Iran, Tabriz
- Knuttäthet: 160000
- Varp: Garn
- Lugg: Ull/Kork
- Ålder: 30-50
Vintage-mattor med retrostil tillverkas av äldre, handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Mattorna är inköpta på den iranska landsbygden där de solbleks, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska, orientaliska mattor och modern färgskala - vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Derrisull och örtfärgämne
- Ursprung: Iran, Tabriz
- Knuttäthet: 160000
- Varp: Garn
- Lugg: Ull/Kork
- Ålder: 30-50
Egenskaper
| Varumärke | Arkiio |
|---|---|
| Art.Nr. | 752074 |
| Färg | Flerfärgad |
| Mått | 335x242 cm |
| Bredd | 242 cm |
| Längd | 335 cm |
| Material | Garn |
| Typ | Persisk matta |
| Stil | Orientalisk |
| Form | Rektangulär |
| Höjd | 11 mm |
| EAN-nr | 7350115053396 |
