








Persisk Matta ArkiioTabriz Vintage Original 233x337
3 565 kr13 995 kr
Spara 75 %
Kampanj
30 dagars prisgaranti
Tabriz Vintage Original 233x337
3 565 kr
- Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Handknuten original persisk vintagematta från Arkiio. Röd/Blå 233x337 cm
Vintage
Vintage-mattor med retrostil tillverkas av äldre, handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Mattorna är inköpta på den iranska landsbygden där de solbleks, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska, orientaliska mattor och modern färgskala - vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Derrisull och örtfärgämne
- Originalfärg och karta
- Ursprung: Iran, Tabriz
- Knuttäthet: 160000
- Varp: Garn
- Lugg: Ull/Kork
- Ålder: 30-60 år
Vintage-mattor med retrostil tillverkas av äldre, handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Mattorna är inköpta på den iranska landsbygden där de solbleks, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska, orientaliska mattor och modern färgskala - vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Derrisull och örtfärgämne
- Originalfärg och karta
- Ursprung: Iran, Tabriz
- Knuttäthet: 160000
- Varp: Garn
- Lugg: Ull/Kork
- Ålder: 30-60 år
Egenskaper
| Varumärke | Arkiio |
|---|---|
| Art.Nr. | 751488 |
| Färg | Flerfärgad |
| Mått | 337x233 cm |
| Bredd | 233 cm |
| Längd | 337 cm |
| Material | Garn |
| Typ | Persisk matta |
| Stil | Orientalisk |
| Form | Rektangulär |
| Höjd | 9 mm |
| EAN-nr | 7350115050364 |
