Persisk Matta Arkiio Tabriz Vintage Ull 284x382
32 745 kr
30 dagars prisgaranti

Tabriz Vintage Ull 284x382
32 745 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Varumärke
ArkiioBeskrivning
Handknuten persisk vintagematta från Arkiio. Ull Brun/Grön 284x382 cm
Vintage
Vintage-mattor med retrostil tillverkas av äldre, handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Mattorna är inköpta på den iranska landsbygden där de solbleks, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska, orientaliska mattor och modern färgskala - vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Ursprung: Iran, Tabriz
- Knuttäthet: 160000
- Varp: Garn
- Lugg: Ull/Kork
- Ålder: 20-50 år
Vintage-mattor med retrostil tillverkas av äldre, handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Mattorna är inköpta på den iranska landsbygden där de solbleks, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska, orientaliska mattor och modern färgskala - vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Ursprung: Iran, Tabriz
- Knuttäthet: 160000
- Varp: Garn
- Lugg: Ull/Kork
- Ålder: 20-50 år
Egenskaper
| Varumärke | Arkiio |
| Art.Nr. | 751078 |
| Färg | Flerfärgad |
| Mått | 382x284 cm |
| Bredd | 284 cm |
| Längd | 382 cm |
| Material | Garn |
| Typ | Persisk matta |
| Stil | Orientalisk |
| Höjd | 8 mm |
| Form | Rektangulär |
| EAN-nr | 735011504871 |


