Badkar Nordhem Glimminge
FRI FRAKT
fr.23 450 kr
fr.18 525 krSpara 21 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Glimminge
18 525 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Glimminge är en riktigt lyxig och rymlig hörnbadkarsmodell med integrerad sits. Ett extremt elegant badkar med självsäkra, mjuka och inbjudande former. Extra bred badkarskant, kanske för ett glas svalkande dryck eller ett levande ljus?
Varumärke
NordhemBeskrivning
Glimminge är en riktigt lyxig och rymlig hörnbadkarsmodell med integrerad sits. Ett extremt elegant badkar med självsäkra, mjuka och inbjudande former. Extra bred badkarskant, kanske för ett glas svalkande dryck eller ett levande ljus?
Glimminge finns i både standardakryl och med konstruktionsförstärkaren Nordurit® som gör badkaret mycket starkare än ett vanligt badkar.
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan frontpanel.
Nordurit
Har 30 års konstruktionsgaranti.Nordurit förstärker badkarets ramverk och gör det mycket mer hållfast jämfört med ett vanligt akrylbadkar. Förutom att badkaret blir mer slitstarkt så bibehålls även vattentempereaturen betydligt längre då det fungerar som isolering. Idealiskt för inbyggnad, då badkaret flexar minimalt mot vad ett vanligt akrylbadkar gör.
Bygga in Badkaret
Det går bra att bygga in badkar som är gjorda i Nordurit, då de är byggda extra kraftigt och utvidgar sig inte på mitten.
Ingår
Utloppsats som består av pop-up ventil och utloppsrör.
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan frontpanel.
Nordurit
Har 30 års konstruktionsgaranti.Nordurit förstärker badkarets ramverk och gör det mycket mer hållfast jämfört med ett vanligt akrylbadkar. Förutom att badkaret blir mer slitstarkt så bibehålls även vattentempereaturen betydligt längre då det fungerar som isolering. Idealiskt för inbyggnad, då badkaret flexar minimalt mot vad ett vanligt akrylbadkar gör.
Bygga in Badkaret
Det går bra att bygga in badkar som är gjorda i Nordurit, då de är byggda extra kraftigt och utvidgar sig inte på mitten.
Ingår
Utloppsats som består av pop-up ventil och utloppsrör.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Nordhem |
| Art.Nr. | BG1313NLEN |
| Längd | 1300 mm |
| Bredd | 1300 mm |
| Materialtyp | Norduritakryl, Sanitetsakryl |
| Blandare | Nej |
| Bottenventil | Ja |
| Färg | Vit |
| Front och Gavel | Nej |
| Material | Akryl |
| Placering | Hörn |
| Serie | Glimminge |
| Form | Asymmetrisk |
| Typ | Hörnbadkar |
| Baddjup | 450 mm |
| Höjd | 600 mm |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Antal Personer | 1 st |
| Volym | 295 l |
| Vikt | 29, 38 kg |





