Duschvägg Hietakari Classic 101 Fast578x1900 mm, Klarglas, Svarta profiler
2 818 kr
2 255 krSpara 20 %Kampanjtom 31/5
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Profil:
Svart
Storlek:
578x1900 mm
Glastyp:
Klarglas
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Classic 101 Fast
578x1900 mm, Klarglas, Svarta profiler
2 255 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-4 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad från: 149 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Duschvägg Hietakari Classic 101 är en stilren, fast duschvägg som förses med ett golvbeslag som monteras i golv och ett sidostag vars position kan väljas fritt mot väggen. Som standardutrustning tillkommer sockeltätning.
Varumärke
HietakariBeskrivning
Duschvägg Hietakari Classic 101 är en stilren, fast duschvägg som förses med ett golvbeslag som monteras i golv och ett sidostag vars position kan väljas fritt mot väggen. Som standardutrustning tillkommer sockeltätning.
Duschväggen hålls stabil tack vare det sneda sidostaget. Istället för det sneda sidostaget, kan man välja duschväggen med ett långt sidostag, som installeras i 90 graders vinkel, finns att välja som tillval.
Profilen för väggfäste har 13 mm justeringsmån. Justeringsmånen kan utnyttjas för kompensation av en eventuell lutning i väggen eller för ökning av duschväggens bredd från det angivna standardmåttet.
Cranith-beläggning
Produkten tillverkas av 6 mm tjockt härdat säkerhetsglas. Glaset kan behandlas i fabriken med en kalkförhindrande Cranith-beläggning som kan väljas som tillvalsutrustning vid beställning. Cranith-beläggningen minskar risken att kalk fastnar i glaset samt gör glaset enklare att hålla rent.
Classic är en förmånlig serie med ett brett sortiment av olika kombinationer till duschutrymmen.
Hietakari Classic produkterna har 5 års garanti.
Profilen för väggfäste har 13 mm justeringsmån. Justeringsmånen kan utnyttjas för kompensation av en eventuell lutning i väggen eller för ökning av duschväggens bredd från det angivna standardmåttet.
Cranith-beläggning
Produkten tillverkas av 6 mm tjockt härdat säkerhetsglas. Glaset kan behandlas i fabriken med en kalkförhindrande Cranith-beläggning som kan väljas som tillvalsutrustning vid beställning. Cranith-beläggningen minskar risken att kalk fastnar i glaset samt gör glaset enklare att hålla rent.
Classic är en förmånlig serie med ett brett sortiment av olika kombinationer till duschutrymmen.
Hietakari Classic produkterna har 5 års garanti.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Hietakari |
| Art.Nr. | 101 91 0058 |
| Profil | Svart |
| Storlek | 578x1900 mm |
| Glastyp | Klarglas |
| Bredd | 578 mm |
| Höjd | 1900 mm |
| Serie | Classic |
| Placering | Mot vägg |
| Vikt | 19 kg |
| Ställbar | Ja |
| Typ | Duschvägg |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Justerbar | 13 mm |
| Form | Rak |
| Hängning | Vänster/Höger |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Garanti | 5 år |
| EAN-nr | 6418379979447 |


