Hoppa till huvudinnehållHoppa till sökfält
TRYGGA KÖP MED PRISGARANTI I 30 DAGAR
4.3 / 5 TRUSTPILOT
NYA KUNDER FÅR 200 KR I RABATT
Gelcoat Koch-Chemie Gh8.01 Heavy Cut 1 Liter

Gelcoat Koch-Chemie
Gh8.01 Heavy Cut 1 Liter

899 kr
30 dagars prisgaranti
Gelcoat Koch-Chemie Gh8.01 Heavy Cut 1 Liter

Gh8.01 Heavy Cut 1 Liter

899 kr
Lagervara  - Levereras normalt inom 2-3 vardagar.
Utlämningsställe
 
Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Grov polermedel för gelcoats och båtfärger. Slipande maskinpolish för rekonditionering av kraftigt vittrade gelcoats och båtfärger. Med hög slipgrad och mycket god glansnivå.
Varumärke

Beskrivning

Grov polermedel för gelcoats och båtfärger. Slipande maskinpolish för rekonditionering av kraftigt vittrade gelcoats och båtfärger. Med hög slipgrad och mycket god glansnivå.
Tar effektivt bort grånad, djupa repor och skrapmärken från t.ex. fendrar. Ger en bra ytglans på mörka gelcoats och båtfärger i det första poleringssteget. Kan poleras under extremt lång tid med låg damm- och sprayutveckling utan att det bränns. Mycket lätt att torka av och fri från silikonoljor.

Användningsområden
Kraftigt vittrade, grånade och stressade gelcoater och färger i båtområdet.

Rekommendationer för användning
Kan appliceras med både roterande och excentriska polermaskiner. Applicera 5 ärtstora droppar på en lämplig polerrondell (Heavy Cut Pad, Lambswool Pad short eller Twisted Wool Pad) och arbeta i tvärriktningen. Fördela produkten jämnt över ytan med låg hastighet. Polera sedan med en roterande maskin på max. 1000 varv/min (excentermaskin på högsta inställningen).

Ta bort eventuellt kvarvarande polermedel med en Polish och Sealing Towel. På mörka ytor kan polermärken tas bort med Gelcoat Micro Cut. Vi rekommenderar att du efter poleringen förseglar med Gelcoat Finish, Marine Protective Sealant eller Ceramic Boat Hull för att stänga ytans porer.

Egenskaper

VarumärkeKoch-Chemie
Art.Nr.490455
Djup80 mm
Höjd280 mm
Vikt1 kg
Bredd80 mm
Volym1 l
EAN-nr4262380393097