Kanalfläkt Östberg CK AC100 mm, 62 l/s
Rek. pris 2 438 kr
2 050 kr
980 krSpara 52 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Bredd:
243 mm
Effekt/prestanda:
41 W
Kanaldimension:
100 mm

CK AC
100 mm, 62 l/s
980 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 39 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Kanalfläkt Östberg CK är en kanalfläkt med cirkulär anslutning. Fläkten har hög kapacitet och verkningsgrad med låg ljudnivå. Ytterrotormotorn har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar.
Varumärke
ÖstbergBeskrivning
Kanalfläkt Östberg CK är en kanalfläkt med cirkulär anslutning. Fläkten har hög kapacitet och verkningsgrad med låg ljudnivå. Ytterrotormotorn har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar.
Kommer även med integrerat motorskydd. För varvtalsreglering kan transformator eller tyristor anslutas. Kopplingsdosa med skyddsklass IP54. Fläkthöljet är tillverkat av galvaniserad stålplåt. Avsedd för installation i ett kanalsystem. När fläkten är kanalansluten kan den även installeras utomhus och i våtrum. Isolationsklass motor F.
Max temperatur på transporterad luft skiljer sig något mellan modellerna. CK 315 C har en max temperatur på 50 °C. Modellerna 100A/C, 125A, 160B, 200A och 250 A på 60 °C, medan 160 C har sitt max vid 65 °C. Högsta max temperaturen återfinns i modellerna 125C, 200 B ErP, 250 B ErP och 315 B ErP och ligger på 70 °C.
OBS! CK 315 C1 ErP kan ej varvtalsregleras under 165 V.
Max temperatur på transporterad luft skiljer sig något mellan modellerna. CK 315 C har en max temperatur på 50 °C. Modellerna 100A/C, 125A, 160B, 200A och 250 A på 60 °C, medan 160 C har sitt max vid 65 °C. Högsta max temperaturen återfinns i modellerna 125C, 200 B ErP, 250 B ErP och 315 B ErP och ligger på 70 °C.
OBS! CK 315 C1 ErP kan ej varvtalsregleras under 165 V.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Östberg |
| Art.Nr. | 7000030 |
| Bredd | 243 mm |
| Effekt | 41 W |
| Spänning | 230 V |
| Kapacitet | 90 m³/h |
| Djup | 243 mm |
| Höjd | 189 mm |
| Effekt/prestanda | 41 W |
| Luftflöde | 62 l/s |
| Energieffektivitet | F |
| Märkeffekt | 42 W |
| Rökrörsanslutning diameter | 100 mm |
| Vikt | 2,6 kg |
| Kanaldimension | 100 mm |
| Färg | Stål |
| IP-Klassning | IP44 |
| Material | Galvaniserad stålplåt |
| Serie | CK |
| Typ | Kanalfläkt |
| Placering | Valfri |
| EAN-nr | 7331445000137 |

