Kanalfläkt Östberg CK AC160 mm, 135 l/s
Rek. pris 2 944 kr
2 475 kr
Se priset!
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Bredd:
271 mm
Effekt:
60 W
Luftflöde:
135 l/s

CK AC
160 mm, 135 l/s
2 475 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Kanalfläkt Östberg CK är en kanalfläkt med cirkulär anslutning. Fläkten har hög kapacitet och verkningsgrad med låg ljudnivå. Ytterrotormotorn har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar.
Varumärke
ÖstbergBeskrivning
Kanalfläkt Östberg CK är en kanalfläkt med cirkulär anslutning. Fläkten har hög kapacitet och verkningsgrad med låg ljudnivå. Ytterrotormotorn har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar.
Kommer även med integrerat motorskydd. För varvtalsreglering kan transformator eller tyristor anslutas. Kopplingsdosa med skyddsklass IP54. Fläkthöljet är tillverkat av galvaniserad stålplåt. Avsedd för installation i ett kanalsystem. När fläkten är kanalansluten kan den även installeras utomhus och i våtrum. Isolationsklass motor F.
Max temperatur på transporterad luft skiljer sig något mellan modellerna. CK 315 C har en max temperatur på 50 °C. Modellerna 100A/C, 125A, 160B, 200A och 250 A på 60 °C, medan 160 C har sitt max vid 65 °C. Högsta max temperaturen återfinns i modellerna 125C, 200 B ErP, 250 B ErP och 315 B ErP och ligger på 70 °C.
OBS! CK 315 C1 ErP kan ej varvtalsregleras under 165 V.
Max temperatur på transporterad luft skiljer sig något mellan modellerna. CK 315 C har en max temperatur på 50 °C. Modellerna 100A/C, 125A, 160B, 200A och 250 A på 60 °C, medan 160 C har sitt max vid 65 °C. Högsta max temperaturen återfinns i modellerna 125C, 200 B ErP, 250 B ErP och 315 B ErP och ligger på 70 °C.
OBS! CK 315 C1 ErP kan ej varvtalsregleras under 165 V.
Egenskaper
| Varumärke | Östberg |
| Art.Nr. | 6611529 |
| Bredd | 271 mm |
| Effekt | 60 W |
| Spänning | 230 V |
| Energieffektivitet | B |
| Luftflöde | 135 l/s |
| Kanaldimension | 160 mm |
| Kapacitet | 363 m3/h |
| Djup | 271 mm |
| Höjd | 196 mm |
| Märkeffekt | 60 W |
| Rökrörsanslutning diameter | 160 mm |
| Vikt | 2,7 kg |
| Färg | Stål |
| Material | Galvaniserad stålplåt |
| Placering | Valfri |
| Serie | CK |
| Typ | Kanalfläkt |
| IP-Klassning | IP44 |
| EAN-nr | 7331445000205 |
