Takfläkt Östberg Tkv 400 A1 Svart
fr.3 416 kr
utvalda påKampanj
30 dagars prisgaranti
Välj variant

Tkv 400 A1 Svart
3 416 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Takfläkt TKV med kvadratisk anslutning och vertikalt utblås. Har hög prestanda och driftsäker. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar. Ytterrotormotorn har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Kommer med integrerat motorskydd och kopplingsdosa med skyddsklass IP 54. För varvtalsreglering kan transformator eller tyristor anslutas.
Varumärke
ÖstbergBeskrivning
Takfläkt TKV med kvadratisk anslutning och vertikalt utblås. Har hög prestanda och driftsäker. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar. Ytterrotormotorn har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Kommer med integrerat motorskydd och kopplingsdosa med skyddsklass IP 54. För varvtalsreglering kan transformator eller tyristor anslutas.
Fläkthöljet är tillverkat av galvaniserad stålplåt som pulverlackeras i svart eller tegelrött som standard hos modellerna 300 & 400 A/B/C. Dessa modeller uppfyller miljökrav M2. Modellerna 560-960 A-J har även dem ett fläkthölje tillverkat av galvaniserad stålplåt, och kommer i förekommande fall pulverlackerad eller med lackering som uppfyller Miljöklass M3/Korrosionsklass C4. Dessa modeller finns även olackerade. Samtliga fläktar i TKV serien kommer med swing-up utförande för enkel service och rengöring av fläkthjulet. Takfläkten monteras enklast med takgenomföring TFU. Isolationsklass motor F.
Egenskaper
| Varumärke | Östberg |
| Bredd | 354, 488 mm |
| Effekt/prestanda | 63, 101, 103, 147 W |
| Spänning | 230 V |
| Färg | Svart |
| IP-Klassning | IP44 |
| Material | Galvaniserad stålplåt |
| Serie | TKV |
| Produkttyp | Takfläkt |
| Placering | Tak |
| Kapacitet | 370, 410,4, 597,6, 871,2 m³/h |
| Djup | 368, 477 mm |
| Höjd | 158, 184 mm |
| Luftflöde | 182, 194, 250, 342 l/s |
| Märkeffekt | 64, 102, 107, 150 W |
| Rökrörsanslutning diameter | 305, 415 mm |
| Vikt | 5, 7,6, 7,8 kg |
| Energieffektivitet | B |
| Kanaldimension | 305, 415 mm |
