Väggfläkt Östberg Kvfu 100 A160 mm, 242 l/s
3 850 kr
1 525 krSpara 60 %Kampanj
30 dagars prisgaranti
Vald variant
Bredd:
400 mm
Effekt/prestanda:
111 W

Kvfu 100 A
160 mm, 242 l/s
1 525 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 vardagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad från: 59 kr
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Väggfläkt med cirkulärt inlopp och kvadratisk monteringsplatta. Är kompakt med hög kapacitet och verkningsgrad. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar. Ytterrotormotorn har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Kommer med integrerat motorskydd och kopplingsdosa med skyddsklass IP 54. För varvtalsreglering kan transformator eller tyristor anslutas.
Varumärke
ÖstbergBeskrivning
Väggfläkt med cirkulärt inlopp och kvadratisk monteringsplatta. Är kompakt med hög kapacitet och verkningsgrad. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar. Ytterrotormotorn har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Kommer med integrerat motorskydd och kopplingsdosa med skyddsklass IP 54. För varvtalsreglering kan transformator eller tyristor anslutas.
Fläkthöljet är tillverkat av galvaniserad stålplåt. Fläkten är avsedd för installation i kanalsystem, monterad på innervägg. Enkel installation i valfri position och kan även användas i fuktiga miljöer. Max temperatur på transporterad luft är 60 °C för samtliga modeller med några undantag.
Modellerna 315B/C ErP har en max temperatur på 50 °C, 160C på 65 °C och modellen 125C ett max på 70 °C. Isolationsklass motor F.
Modellerna 315B/C ErP har en max temperatur på 50 °C, 160C på 65 °C och modellen 125C ett max på 70 °C. Isolationsklass motor F.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Östberg |
| Art.Nr. | 7100106 |
| Bredd | 400 mm |
| Effekt/prestanda | 111 W |
| Spänning | 230 V |
| Typ | Väggfläkt |
| Material | Galvaniserad stålplåt |
| Luftflöde | 242 l/s |
| Energieffektivitet | B |
| Kanaldimension | 160 mm |
| Kapacitet | 709 m³/h |
| Djup | 128 mm |
| Höjd | 400 mm |
| Effekt | 111 W |
| Märkeffekt | 108 W |
| Rökrörsanslutning diameter | 160 mm |
| Vikt | 3,5 kg |
| Färg | Stål |
| IP-Klassning | IP44 |
| Serie | KVFU |
| Placering | Valfri |
| EAN-nr | 7331445001899 |

