Air Cooler Termo Bris Kallluftsfläkt Med Frysklamp & Fjärrkontroll, Inkl Batteri

Bris Kallluftsfläkt Med Frysklamp & Fjärrkontroll, Inkl Batteri
Beskrivning
Det går även att justera luftvinkeln hur fläkten blåser med ett reglage, upp och ner. Fläkten har en väldigt tydlig display och fjärrkontroll för att styra enheten, batterier ingår.
Kan ställas i 3 olika hastigheter, low-medium-high, fast eller oscillerande 80 grader och har även en nattinställning så den låter mindre och en inställning med pulserande lufthastighet.
- Fläkten har en timer mellan 1-9 timmar.
- Larmar när vattennivån är låg och motorn har överhettningsskydd.
- Löstagbara bakre och främre kåpa för enkel rengöring av filtren.
- Säkerhetsbrytare.
- Vattentanken rymmer 3 liter.
- Luftbefuktningssvolym/kapacitet 160ml/h
- Ljudnivå: min 49,2 dB, medel 53,6 dB, max 57,10dB
Fördelar: Air Cooler Termo Bris Kallluftsfläkt Med Frysklamp & Fjärrkontroll, Inkl Batteri
- Kombinerad kylning och fuktning
- Anpassningsbar luftvinkel och hastighet
- Inbyggd timer och överhettningsskydd
Dokument
Recensioner
Dålig effekt på kylningen och alldeles för högt ljud trots nattläge. Det blev retur på den
Den är ganska stor även om just pelarformen har fördelar. Jag tycker nog inte att den är effektiv relaterat till storlek och ljudnivå. Att lägga kylklamp i Aircoolern gör inte heller så stor skillnad. Eftersom jag samtidigt köpte Kalluftsfläkt termo Wind anser jag att dessa i princip är lika effektiva till mindre storlek och lägre pris. Jag skulle inte köpt denna utan fler av den mindre sorten (Kalluftfläkten) med tanke på storlek, effekt och ljudnivå.
Funkar bra, men för liten kyleffekt
Hade väntat mig lite bättre kyleffekt . Tycker även att den går alldeles för högt I ljud även i första hastigheten.. Har en bordsfläkt ger ungefär samma resultat men den går tystare o kostade bara 250kr..
Kyler bra med kylklamp i, hade varit ett extra plus om man fått två med. Lite högljud i blrjan innan man vänjer sig.
Egenskaper
| Varumärke | Termo |
| Art.Nr. | 564000 |
| Bredd | 250 mm |
| Effekt/prestanda | 55 W |
| Spänning | 220 V |
| Djup | 170 mm |
| Höjd | 1000 mm |
| IP-Klassning | IP20 |
| Material | ABS-plast |
| Produkttyp | Luftkylare/Luftrenare/Luftfuktare |
| Vikt | 6 kg |
| EAN-nr | 7350051205644 |





